Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Dzieci w Wołowyska na kolonii w Wyszkowie

Prawie dwutygodniowe kolonie spędzi w Wyszkowie 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Wołkowyska na Białorusi. Od 17 lipca 2017 roku dzieci  w wieku od 11 do 16 lat z 4 opiekunami z Wołkowyska (obwód grodzieński) przebywa w Wyszkowie na zaproszenie burmistrza Grzegorza Nowosielskiego oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.  

Goście z Białorusi spędzą w Wyszkowie prawie 2 tygodnie i wyjadą do domu 30 lipca. Zwiedzają gminę, biorą udział w wielu zajęciach kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych. Ponieważ chodzą do polskiej szkoły, nie mają problemów z porozumiewaniem się z mieszkańcami. Zresztą dla większości z nich nie jest to pierwsza wizyta w Polsce, niektórzy mają tu rodziny. – Dużo jest wycieczek do Polski – mówi jedna z opiekunek dzieci. – To dla nas dobra okazja, żeby poznać język i tradycje. Bardzo dziękujemy panu burmistrzowi za zaproszenie.

- Mieszkańcy Wyszkowa są bardzo gościnni. Jestem pewien, że się o tym przekonacie i że będą to udane wakacje – w środę podczas spotkania w urzędzie gości zapewnił burmistrz.

- Mam nadzieję, że te dni będą atrakcyjne, że na długo je zapamiętacie – dodał starosta Bogdan Pągowski.W programie kolonii  są m.in. dwie wycieczki do Warszawy, do Żelazowej Woli, Opinogóry, Pułtuska, Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie, zwiedzanie sanktuariów Matki Bożej Loretańskiej, św. Idziego i św. Rodziny, seanse w wyszkowskim kinie, zajęcia na pływalni, w hali sportowej WOSiR i w parku linowym w Deskurowie, zwiedzanie miasta i okolic, udział w grze miejskiej „Eskapada”, spotkanie z zespołem „Oberek”, popołudnie na plaży miejskiej, zwiedzanie Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej. Goście nocują w schronisku młodzieżowym „Jowisz” (dawna bursa), zaplanowano więc zajęcia sportowe i z udzielania pierwszej pomocy na terenie CEZiU „Kopernik”. Na ognisko do Gulczewa zaprosiła tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna.

 

28 lipca w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie dzieci spotkały się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim.

 

Cieszę się, że są takie kolonie, przyjeżdżam tu z wielką satysfakcją i radością. To jedna z najlepszych form wspierania Polaków – wspieranie dzieci i młodzieży. Macie możliwość przyjechania do Polski, poznania wielu miejscowości. Mam nadzieję, że są to dla was cenne wyjazdy – zwrócił się marszałek Karczewski do dzieci i młodzieży, która przerwała pracę na warsztatach z wycinanek kurpiowskich, aby przywitać gościa.

Warsztaty z wycinanek kurpiowskich i pieczenia fafernuchów prowadziła Halina Witkowska ze Stowarzyszenia Puszcza Biała Moja Mała Ojczyzna. Oprowadziła dzieci, marszałka i burmistrza Wyszkowa po Kuźni Kurpiowskiej, która jest ostatnią kolebką Kurpi Białych na tym terenie.

 

Grupa  w Wołkowyska przebywa w Polsce w ramach akcji Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” „Lato z Polską”.

 

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK