Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Zjawisko ogólnoświatowe - Futbol Club POLONIA

W 2015 r. o porażce Polonia Futbol Club z Buenos Aires w Argentynie w finale Światowych Igrzysk Polonijnych zadecydowała seria rzutów karnych. Skuteczniejsi okazali się zawodnicy z Ukrainy. Tym razem szczęściu mają sprzyjać m. in. nowe koszulki, z dyskretnie nadrukowanymi podobiznami papieży Jana Pawła II i Franciszka.

Polonijne kluby piłkarskie powstają jak grzyby po deszczu. Korzenie europejskiego futbolu zostały wzmocnione „FC Poloniami” z Berlina, Monachium, Essen, Wiednia, Brukseli, Antwerpii, Hagi, Glasgow, Nottingham, Dundee, Limerick City, Oslo…

Nie jest to fenomen wyłącznie europejski, związany z najnowszą polską emigracją zarobkową. Polonia gra w piłkę w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Brazylii i w Argentynie. Szczególnie w Ameryce Południowej integracyjna rola sportu ma kluczowe znaczenie dla młodzieży, wśród której znajomość języka i kultury ojczyzny pradziadków jest bardzo ograniczona. Przyjazd na Światowe Igrzyska Polonijne to dla większości z nich jedyna okazja przyjazdu do Polski i kontaktu z macierzą. Fenomen powstających na świecie „Polonia FC” składa się z wielu historii zapisanych pasją, poświęceniem i hojnością konkretnych osób.

Trener Polonia Futbol Club z Buenos Aires, David Oczkowski  udział rozgrywkach argentyńskiej federacji piłkarskiej AFA oraz regularne uczestnictwo w Igrzyskach Polonijnych traktuje jako fundament rozwoju polonijnego projektu i ważny czynnik motywujący zawodników do pracy w klubie. Wspólnie z prezesem klubu Ricardo Konopką  realizują wizję, która może po raz kolejny zaprowadzić jego podopiecznych na podium Igrzysk Polonijnych. W ubiegłym roku polonijny klub osiągnął poziom sportowy pozwalający na uczestniczenie w rozgrywkach argentyńskiej federacji piłkarskiej AFA. W starciach z wymagającymi rywalami ligowymi zdarzały się porażki, ale również wysokie wygrane. Udział w lidze wiązał się z koniecznością spełnienia wymogu wystawienia do rozgrywek drużyny SUB-17. Młodzież okazała się jeszcze bardziej przebojowa niż doświadczeni zawodnicy. Po czterech pierwszych meczach drużyna SUB-17 z kompletem punktów zajmowała pierwsze miejsce w tabeli.

 

Pomimo wymagań organizacyjnych i finansowych związanych z rozgrywkami w lidze w tym roku Polonia FC po raz kolejny podejmuje wyzwanie związane z wyprawą do Polski. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że klub nie ma dochodów ze sprzedaży biletów, nie korzysta z dotacji miejscowych władz, nie ma nawet własnego boiska spełniającego wymogi federacji AFA. Aby nie zawieść swoich sympatyków i godnie reprezentować Polonię argentyńską w Toruniu klub zaciągnął pożyczkę. Z innymi zawodnikami, w innym mieście, ale zawsze z tą samą ambicją wyjdą na boisko, by jak cztery lata temu w Kielcach sięgnąć po złoto. W 2015 r. o porażce w finale zadecydowała seria rzutów karnych. Skuteczniejsi okazali się zawodnicy z Ukrainy. Tym razem szczęściu mają sprzyjać m. in. nowe koszulki, z dyskretnie nadrukowanymi podobiznami Papieży Jana Pawła II i Franciszka.

Drużyna Polonii z Buenos Aires wyląduje w Warszawie 27 lipca. Następnego dnia rozegra sparing z lokalnym rywalem. 29 lipca wyrusza na podbój Torunia, miasta Kopernika, z którego nie zamierza wrócić bez medalu.

Marcin Korzeb

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK