Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Żytomierz: Święto poezji polskiej w Szkole nr 10

W Szkole nr 10 w Żytomierzu od września wykładany jest język polski. Polskiego, jako drugiego obcego uczą się pierwszoklasiści oraz uczniowie 5 klasy, fakultatywnie – uczniowie 6-8 klasy. W ramach współpracy z Domem Polskim 27 kwietnia br. w szkole odbył się konkurs recytatorski „Te słowa istniały zawsze…”.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 36 uczniów, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – młodsza (uczniowie 1 klasy) i starsza (uczniowie 5, 6 i 8 klasy).

Maluchy recytowały poezję Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima. Wśród 16 uczestników najlepszą recytacją zaprezentował Illa Łubiagin z wierszem „Czary-mary” Włodzimierza Słobodnika. Drugą pozycję zajął Danyło Kubajczuk z „Tęczą” Marii Konopnickiej. A III miejscem jury nagrodziło Iwannę Nazarenko za recytację wiersza Juliana Tuwima „Deszczyk”.

W starszej kategorii wiekowej dominowała poezja Kazimierza Przylepy i Stanisława Jachowicza. Wśród 20 recytatorów najwyższy poziom zaprezentowała uczennica 5 klasy Aleksandra Kuźmenko z wierszem Zygmunta Miszczaka „Skąd się bierze miód”. II miejsce zajęła Inga Drewecka (6 klasa) z wierszem „Pieski” (I. Gellnerowa), a III była Diana Bech (8 klasa) z „Chorym kotkiem” Stanisława Jachowicza.

Zwycięzcy konkursu otrzymali prezenty od Domu Polskiego oraz książki od Polskiej Biblioteki Narodowej. Książki od Polskiej Biblioteki Narodowej wręczone zostały również uczniom, którzy wykazali się dobrą recytacją. A dla wszystkich uczestników konkursu – słodycze od Domu Polskiego.

Źródło: Dom Polski w Żytomierzu

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK