Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Polski Festiwal Muzyczny na Maspeth

Jimmy Sturr wraz ze swoją orkiestrą oraz dzieci z zespołu folklorystycznego Wianek podbili serca uczestników imprezy związanej z polskim dziedzictwem Maspeth i będącej częścią obchodów związanych 375. rocznicą powstania tej dzielnicy.

Zabawa określana przez organizatorów jako Polski Festiwal Muzyczny odbyła się w niedzielne popołudnie 9 kwietnia br. w Knockdown Center na Maspeth. Poświęcona była polskiej kulturze i miała za zadanie podkreślić wkład jaki nasi rodacy wnieśli osiedlając się i mieszkając w tej dzielnicy Nowego Jorku.

Główną gwiazdą był 18-krotny zdobywca  nagród Grammy - Jimmy Sturr, który wraz ze swoją orkiestrą przez całe popołudnie zabawiał publiczność zgromadzoną wewnątrz przestrzennego lokalu. Skoczna muzyka, którą serwował jego zespół porwała do tańca wielu miłośników polek, wśród których byli ludzie w każdym wieku, począwszy od dzieci, a na seniorach kończąc.

Jimmy Sturr Orchestra złożona jest w kilkunastu muzyków, wśród których są także osoby mające polskie korzenie. Sam lider zespołu z naszym krajem nie ma nic wspólnego, i to - jak powiedział - że jest stuprocentowym Irlandczykiem nie przeszkadza mu by kochać polską muzykę ludową. Doskonale zdaje sobie sprawę, że polka pochodzi z Czech, ale jak twierdzi ta muzyka dominuje w naszym folklorze. Dlatego też w jego repertuarze jest bardzo dużo polek z polskimi tradycyjnymi tekstami.

Jimmy Sturr dwukrotnie koncertował w Polsce i wystąpił w warszawskiej Sali Kongresowej. Odwiedził także Kraków i Zakopane i doskonale pamięta oba występy oraz pobyt w tych miastach. Po polsku potrafi powiedzieć tylko: "Jak się masz" i "Daj mi buzi", ale za to inni członkowie jego zespołu doskonale mówią i śpiewają w naszym ojczystym języku.

"Wychowałem się na zespołach grających polki, w dodatku często były to kapele tworzone przez artystów mających polskie korzenie. Poza tym w lokalnym radiu, którego słuchałem ta muzyka była obecna cały czas, więc ją pokochałem" - wyjaśniał specjalista od polek Jimmy Sturr, który okazał się osobą bardzo sympatyczną i kontaktową.

W trakcie Polskiego Festiwalu Muzycznego na Maspeth pokaz swoich umiejętności zaprezentował także zespół folklorystyczny Wianek, który pokazał polskie tańce ludowe m.in. "Zasiali górale" oraz zaśpiewał kilka tradycyjnych pieśni jak np.: "Poszła Karolinka do Gogolina" i "Kukułeczka kuka". Zespołem dyrygowała Izabella Kobus-Salkin. Dzieci i młodzież ubrana w piękne, kolorowe ludowe stroje wzbudziła duże zainteresowanie uczestników festiwalu, którzy za każdym razem nagradzali ich gromkimi brawami.

W trakcie czterogodzinnej imprezy nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, które pod okiem odpowiednich instruktorów oraz rodziców mogły m.in. zrobić sobie kolorowe pisanki.

Festiwal prowadził znany prezenter radiowy DJ Bill Shibilski, a wśród gości pojawili się m.in. poseł stanowy Brian Barnwell, o. Mirosław Podymniak, proboszcz kościoła św. Wojciecha na Elmhurst, a także Curtis Sliwa, założyciel Guardian Angels oraz popularny prezenter radiowy i zarazem Wielki Marszałek Parady Pułaskiego z 2009 roku, który opowiadał o swoich polskich korzeniach.

Obecni byli także przedstawiciele organizatorów imprezy: Robert Holden, prezes Juniper Park Civic Association, Christina Wilkinson prezes Newtown Historical Society oraz Tyler Myers, menedżer Knockdown Center. Polski Festiwal Muzyczny został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Maspeth Federal Savings Bank oraz wielu donatorów.

Źródło: Nowy Dziennik

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK