Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Wielkanoc Polaków we Francji. Święconka wywołuje zdumienie

We Francji nie ma zwyczaju święcenia pokarmów na Wielkanoc. Dlatego widok Polaka śpieszącego do kościoła z koszyczkiem pełnym jedzenia zwraca uwagę Paryżan. Nieco inaczej jest na północy Francji, w rejonie Lille.

Mieszka tam wielu potomków polskich imigrantów, którzy niemal sto lat temu przywędrowali w ten rejon Europy w poszukiwaniu pracy w kopalniach, dzisiaj już zamkniętych. 

Początkowo również zwracali uwagę odmiennymi obyczajami, na przykład klękaniem w kościele w czasie Mszy Świętej, gdy w tym samym czasie francuscy wierni stali pochylając głowy. I mimo że wielu potomków tamtych przybyszów znad Wisły słabo zna polski, wiele obyczajów, w tym właśnie chodzenie ze święconką na Wielkanoc, przetrwało.

Polacy mieszkający w Paryżu najczęściej chodzą ze święconką do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym mieści się Polska Misja Katolicka. Popularnym miejscem święceń jest także kościół świętej Genowefy, patronki Paryża. Poświęcić pokarmy można również w prowadzonym przez siostry Domu Świętego Kazimierza, w którym mieszkał Cyprian Kamil Norwid.

Źródło: IAR

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK