Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

39. Bal Gorolski na Zaolziu

Pomimo tego, że słupek rtęci na termometrze wskazywał w sobotę wieczorem 7 stycznia 2017 roku w Mostach koło Jabłonkowa około -20 stopni, w Domu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego bawiono się hucznie podczas 39. Gorolskiego Balu. 

Bal tradycyjnie rozpoczynał się od przeglądu kapel ludowych i zespołów folklorystycznych. Jako pierwsza na scenę weszła kapela Nowina z dwoma solistkami. Potem zagrali starzy bywalcy Balu – kapele: Wałasi, Šmykňa czy Friš, który kontynuował zabawę na ludowo z mosteckimi Gorolami w niedzielę podczas Posiadów przy muzykach.

Niesamowite wrażenie na widzach zrobił damski zespół Rosa prezentujący folklor wschodniosłowacki. Widzowie podziwiali też węgierski temperament zespołu Szikes Zenekar.

W tym roku oprócz amatorskich wykonawców wystąpił również zespół profesjonalny PUĽS ze słowackiego Prešova. Wykonawcy z Prešova, którzy byli na Balu Gorolskim po raz pierwszy, długo  żegnali się z publicznością, widzowie dziękowali im za występ owacjami na stojąco.

Bal Gorolski to również przegląd strojów ludowych. Na parkiecie podziwiać można było najróżniejsze stroje z wielu regionów. Warto dodać, że strój ludowy jest obowiązującym ubiorem na Gorolskim Balu.

Balowicze byli też zachwyceni nowym wyglądem „Kasowego”, którego ściany zdobi czerwona cegła. Goście 39. Balu Gorolskiego bawili się w Domu PZKO do białego rana.

Źródło: Zwrot.cz

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK