Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Polonijne Igrzyska Zimowe BESKIDY 2002

2 marca 2002 r. w Szczyrku pod honorowym patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęły się drugie Polonijne Igrzyska Zimowe, na które zjechało do Polski blisko 500 uczestników z ponad dwudziestu krajów.  

Polacy z Syberii jechali prawie tydzień w Beskidy...

2 marca 2002 r. w Szczyrku pod honorowym patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęły się drugie Polonijne Igrzyska Zimowe, na które zjechało do Polski blisko 500 uczestników z ponad dwudziestu krajów. Najliczniejsze reprezentacje przyjechały z Litwy i Ukrainy oraz ze Szwecji - 53 osoby, gdzie działa silny klub olimpijczyka. Organizatorzy musieli ograniczać reprezentacje poszczególnych krajów, ponieważ zgłoszeń było bardzo dużo. W Szczyrku zamieszkali Polacy m.in. z Australii, Kanady, Kazachstanu, Francji, Niemiec, Mołdawii i Rosji. Polacy z Syberii jechali prawie tydzień w Beskidy... jak Michał Fadiejew z Ułan-Ude nad Bajkałem. Wszyscy tęsknią za krajem. Niektórzy wyjechali z Polski niedawno, inni mieszkają za granicą od urodzenia. Z Turcji przyjechał Fryderyk Nowicki, którego pradziadek pochodzi z Płocka, najstarszym uczestnikiem Igrzysk był 71-letni Stefan Lindert z Australii, pochodzący z okolic Szczyrka, który opuścił Polskę w wieku lat piętnastu, najmłodszą zawodniczką była 6-letnia Dominika Wolska z Niemiec.

 

W liście skierowanym do polonijnych sportowców Prezydent RP napisał: "Jestem pewien, że organizatorzy - Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz związki sportów zimowych - dołożą wszelkich starań, aby polonijni sportowcy w "starym kraju" czuli się jak u siebie w domu. Aby otoczyła ich serdeczna, rodzinna atmosfera i aby przeżyli wzruszenia nie tylko związane z rywalizacją na sportowej arenie, ale również z odnajdowaniem swoich korzeni w polskiej kulturze, języku i krajobrazie. W tym wszystkim, co serce i rozum rozpoznają jako swojskie i bliskie".

 

W oficjalnym rozpoczęciu igrzysk na estradzie Skalite w Szczyrku udział wzięli m.in. wicemarszałek Senatu RP Jolanta Danielak, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska prof. Andrzej Stelmachowski i prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Stefan Paszczyk. Znicz olimpijski zapalili Andrzej Laszczak i Damian Waniczek, zdobywcy Pucharu Świata w saneczkarstwie na torach naturalnych. Honorowymi gośćmi igrzysk byli znakomici przed laty sportowcy, m.in. mistrzowie olimpijscy Zbigniew Smalcerz i Jerzy Kulej, a także olimpijski-łyżwiarki Helena Pilejczyk i Elwira Seroczyńska. Formułę otwierającą igrzyska wygłosił Wojciech Dębowski - szef komitetu organizacyjnego, prezes bielskiego oddziału "Wspólnoty Polskiej", który przed dwoma laty zainicjował organizację Polonijnych Igrzysk Olimpijskich. Po części oficjalnej odbył się pokaz ogni sztucznych, a tłumnie przybyła publiczność bawiła się w rytmach zespołu "Brathanki". Uroczystość otwarcia transmitowała Telewizja POLONIA.

 

Przez pięć dni Polonia z całego świata rywalizowała w 6 dyscyplinach, które odbywały się w czterech miejscowościach na Podbeskidziu: biegi narciarskie (Wisła - Kubalonka), narciarstwo alpejskie, carving i snowboard (Szczyrk - Skrzyczne), saneczkarstwo (Szczyrk -Biła) i łyżwiarstwo (Cieszyn). Imprezom sportowym towarzyszyły spotkania integracyjne, m.in.: forum polonijne w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej, seanse filmowe "Quo Vadis" i "Chopi. Pragnienie miłości" oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

 

W klasyfikacji sportowej przedstawionej na zakończenie igrzysk w Wiśle najlepiej uplasowali się zawodnicy z Czech, którzy z notą 386 punktów zajęli pierwsze miejsce, za nimi byli Polacy z Litwy - 275 punktów, a trzecie miejsce zajęła reprezentacja z Białorusi - 201 punktów. Rozdano medale i dyplomy, wielu radowało się ze swoich sukcesów. Jednak dla większości uczestników igrzyska były pretekstem, by znów odwiedzić Polskę: "To była świetnie zorganizowana impreza. Niektórzy z nas po raz pierwszy przyjechali do ojczystego kraju. Chcielibyśmy, żeby igrzyska odbywały się co rok".

JW/SWP

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK