Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

POLSKIE GROBY W ŻYTOMIERZU POSPRZĄTANE!

28 października 2017 roku, wolontariusze Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie porządkowali groby Cmentarza Polskiego w Żytomierzu. Przez cały dzień wynosili liście, czyścili pomniki, przybliżając sobie historię rodzinnego miasta.
 
Cmentarz Polski jest zabytkiem architektury końca XVII wieku. Dokładna data założenia przypada na rok 1799. To jedna z najstarszych polskich nekropolii w Europie.
 
Akcja mobilizuje uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im . I.J. Paderewskiego ŻOZPU, pracować razem, dbając o tych, którzy odeszli, o ich wieczne miejsce spoczynku, a najważniejsze –  zachować pamięci o swoich przodkach.
 
Służby komunalne zabezpieczyli transport do zbierania śmieci. Zostały usunięte chore drzewa , krzewy.
 
Wielkie podziękowania należą się Asocjację Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie, Marii Aleksandrowi Piwowarskim, Wiktorii Zubarewej oraz wszyskim za ofiarną pomoc i serce, włożone we wspólne dzieło.
 
2 listopada na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu zostanie odprawiona Msza święta za zmarłych oraz procesja. Wolontariusze Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie zapalą znicze, przekazane przez Urzęd Marszałkowski województwa śląskiego i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w ramach Akcji „Zapal znicz na Kresach”.
 
Wiktoria Laskowska-Szczur
Źródło: http://zozpu.zhitomir.net/polskie-groby-w-zytomierzu-posprzatane/#.Wfiet2jWyCj

 
logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK