Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

“ ŻYCIE ZAKLĘTE W BURSZTYNIE” czyli wystawa w Savignano

Dnia 30 września 2017  w Muzeum w Savignano s/Panaro, dzięki staraniom Stowarzyszenia “Via dell’Ambra”  została zainaugurowana wystawa: “Życie  zaklęte w bursztynie”.

Plansze ukazały wydarzenia sprzed ok.55 lat, kiedy to  owady zamieszkujące tropikalne lasy, przylepiły się do sosnowej żywicy. W takiej to formie w bursztynowych kamyczkach przetrwały do naszych czasów.

Fotografie wykonali Aleksander Chmiel i Marek Wyszomirski.Wystawa została udostępniona przez Wydział Konsularny  Ambasady RP w Rzymie.

Otwarcia wystawy dokonał Burmistrz Savignano. Przybyli także uczniowie miejscowej szkoły wraz z nauczycielami.

Podczas krótkiej konferencji,którą przygotowała prezes Stowarzyszenia  Dorota  Wiśniewska, dzieci dowiedziały się w jaki sposób doszło do powstania bursztynu i jakie ma on zastosowanie. Pan Burmistrz nawiązał do tego, w jakie drogi  łączyły imperium rzymskie z ludami zamieszkującymi okolice Morza Bałtyckiego.

Uczniowie słuchali  w skupieniu i oglądali plansze z zainteresowaniem. Ale największą dla nich atrakcją stanowił muzealny eksponat: szkielet słonia.

Dla Stowarzyszenia ta wystawa o bursztynie była doskonałą okazją, by wyjaśnić związki handlowe

między Imperium Rzymskim a ludami znad  Bałtyku i skąd  pochodzi nazwa “bursztynowy szlak”.

 

Wystawa jest czynna do 29 października 2017.

I  warto  ją  obejrzeć.

Zapraszamy.

 

                                                                              Anna Pankowska “Via dell’Ambra”

 

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK