Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Dożynki w Pikieliszkach

Dożynki w Pikieliszkach pomagają zachować tożsamość polskich wspólnot. Tradycyjnie w ostatni weekend września w Pikieliszkach odbyło się święto plonów rejonu wileńskiego.

 

W dożynkach uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w osobach prezesa Dariusza Bronisławskiego, Aleksandra Sochy - członka Zarządu i Sebastiana Jaworskiego z Krajwej Komisji Rewizyjnej S"WP". 

 

 

 

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, a zakończyły się częścią artystyczną. Każda gminna rejonu przygotowała własne stoisko.

Listy gratulacyjne organizatorom dożynek w Pikieliszkach wysłali osoby najwyższej rangi w Polsce. 

„W polskiej tradycji zakończenie sezonu prac polowych to okazja, aby wspólnie cieszyć się ze zbiorów i aby uroczyście podziękować za nie Bogu i ludziom. Wszędzie tam, gdzie mieszkają i pracują polscy rolnicy ten piękny zwyczaj jest zachowywany. [...]" napisał w liście gratulacyjnym prezydent Polski Andrzej Duda, który przeczytał obecny na obchodach sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

 

Organizatorzy otrzymali również listy gratulacyjne od rządu i Sejmu RP.

„Taki czas dożynek to czas wdzięczności za osiągnięte zbiory i świętowanie okresu zakończenia ciężkiej pracy, ale także moment w którym poczucie wspólnoty i bliskości jest szczególnie silne. Wierzę, że święto plonów rejonu wileńskiego będzie właśnie takim wydarzeniem” – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński swój list rozpoczął słowami wiersza Marii Konopnickiej:

„Mamuniu! Tatuniu! Otwierajcie wrota, Niosą nam tu wieniec Ze szczerego złota! Grajże, grajku, a wesoło, Bo dziś wszyscy staniem w koło. Plon przynieśli, plon!”. „Cieszę się niezmiernie, że wierni Bogu i dziedzictwu przodków kultywujecie Państwo to wyjątkowe święto. Podczas którego dziękujemy Stwórcy za to wielkie bogactwo, które nam ofiarował w postaci darów ziemi, za łaskę obfitych plonów, z których możemy korzystać” – napisał Jarosław Kaczyński. .

 

Głos zabrał również przewodniczący AWPL-ZCHR Waldemar Tomaszewski.

„Chciałbym serdecznie wszystkim podziękować, zaczynając od naszych rolników, bo to głównie ich święto. Też naszych głównych organizatorów na czele z panią Marią Rekść. Będziemy oczywiście dziękowali wszystkim starostom na tych pięknie urządzonych stoiskach, które będziemy odwiedzali. Przy okazji chcę podziękować również dla państwa polskiego w osobach pani ambasador, pana ministra, prezydenta Andrzeja Dudy, parlamentarzystów, że ciągle nas wspieracie rodaków rozsianych po świecie” – oświadczył europoseł. .

 

Źródło: http://zw.lt/…/dozynki-w-pikieliszkach-pomaga-zachowac-toz…/ 
Kurier WIleński : https://www.facebook.com/kurier.wilenski/

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK