Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

ZAKOŃCZYŁ SIĘ XI ŚWIATOWY ZLOT MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO 2017”.

Od 20 lat młodzież polonijna z całego świata przyjeżdża do Wielkopolski, aby uczestniczyć   w zlotach „Orle Gniazdo”. W odbywających się co dwa lata, bardzo wyczekiwanych, spotkaniach wzięło dotychczas udział aż 2263 młodych rodaków z 39 krajów z 4 kontynentów! Organizatorem zlotów od początku do dziś jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Poznaniu.

Kolejna, już jedenasta, edycja Światowego Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” zakończyła się  29 lipca 2017 r. w malowniczo położonym i gościnnym Wągrowcu (powiat wągrowiecki, woj. wielkopolskie).

W tegorocznym zlocie, który odbywał się pod hasłem „Tu zaczęła się Polska”, wzięło udział 104 młodych rodaków z 16 krajów z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Najliczniej reprezentowane były środowiska polonijne z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Łotwy, Armenii i Niemiec.

W programie dziesięciodniowego zlotu znalazły się - poprowadzone przez doświadczonych instruktorów - warsztaty tematyczne (polonistyczne, muzyczne, taneczne, teatralne i plastyczne), wyjazdy krajoznawcze (do Poznania, Kruszwicy, Strzelna i Gniezna), mające na celu pogłębienie wiedzy z historii i kultury Polski, widowisko plenerowe pt. „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie, będące niejako podróżą przez historię Polski od czasów założenia  państwa przez chrzest po powstanie Solidarności. Wiele entuzjazmu wśród młodzieży wzbudził barwny przemarsz młodzieży polonijnej ulicami Wągrowca, terenowa gra miejska i test wiedzy o Polsce.

W programie zlotu nie zabrakło także: ogniska połączonego z prezentacją krajów zamieszkania uczestników zlotu, integracyjnych wieczorów z muzyką i zabawami, zajęć sportowo-rekreacyjnych (drużynowych oraz indywidualnych).

W czasie zlotu odbyła się także dyskusja panelowa dotycząca aktualnych potrzeb młodzieży polonijnej i  prelekcja połączona z quizem nt. Szlaku Piastowskiego. Można było też oglądać wystawę ilustrującą 20- letnią historię organizacji zlotów „Orle Gniazdo”.

Owoce intensywnej pracy poszczególnych grup warsztatowych młodzież polonijna zaprezentowała w niezwykle efektownej formie podczas ceremonii zamknięcia zlotu, która miała miejsce w dniu 28 lipca br. w sali widowiskowej ośrodka wypoczynkowego „Wielspin” w Wągrowcu. 

W uroczystości zamknięcia zlotu „Orle Gniazdo 2017” uczestniczyli licznie zaproszeni goście: Wojciech Ziemniak (poseł na Sejm RP) oraz władze samorządowe Wągrowca: Tomasz Kranc  (Starosta Wągrowiecki), Michał Piechocki (Wicestarosta Wągrowiecki), a także Adam Serwatka (Burmistrz

Kłecka), Małgorzata Kranc-Rybczyńska (Dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu),  przedstawi-ciele Fundacji Walkiewiczów i Władze Oddziału Wielkopolskiego SWP z prezesem Markiem Walkiewiczem na czele. Ponadto do młodzieży polonijnej i organizatorów zlotu skierowane zostały listy: od Prezydenta Miasta Poznania i od Przewodniczącego Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

 

Dzień po oficjalnym zakończeniu zlotu, wzruszona młodzież polonijna rozjechała się do swych domów z WIELKĄ nadzieją spotkania za kolejna dwa lata … Na zlocie bowiem trzeba być  „Bo widzisz tu są tacy którzy się kochają i muszą się spotykać (…)”, ks. Jan Twardowski.

 

Dariusz Łukaszewski, SWP O/Poznań

 

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą. 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK