Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Wystawa multimedialna "A TO POLSKA WŁAŚNIE" w Veranopolis

Od 24 lipca do 18 sierpnia 2017 roku w Veranopolis została zaprezentowana wystawa mulimedialna  “A to Polska właśnie - E isso é a Polônia” przygotowana przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” we współpracy z Centralną Reprezentacją Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej „BRASPOL” stanu Rio Grande do Sul.


Otwierając wystawę w  Domu Kultury Frei Rovílio Costa burmistrz Veranopolis Waldemar De Carli, powiedział, że wielu imigrantów przybyło do Brazylii, aby wziąć udział w „brazylijskim projekcie nowej gospodarki”, a wśród przybyłych do Veranópolis byli Polacy. Burmistrz zachęcił całą społeczność Veranopolis do zobaczenia wystawy i głębszego poznania polskiej historii i kultury, która jest częścią składową  mieszkańców „krainy długowieczności”.

Szczególny zachwyt odwiedzających wystawę wzbudziły zaprezentowane filmy, kręcone z lotu ptaka.

Veranópolis to  miasto w południowej Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul, leżące w regionie Serra Gaúcha liczące ponad  21 tys. mieszkańców, w którym znajduje się duże skupisko Polonii i aktywnie działa BRASPOL czyli Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej w Brazylii. Kolonizacja  Veranópolis rozpoczęła się w 1884 roku.  Pierwszymi osadnikami byli Włosi, przybywający  głównie z prowincji Treviso, Padwa, Cremona, Mantua, Belluno, Tyrol i Vicenza. Wkrótce potem przybyli pierwsi Polacy. Veranópolis ze względu na bardzo przyjazne warunki klimatyczne nazywane jest  „krainą długowieczności”.

Wystawa składała  się z 28 kolorowych plansz w formacie 70 X 100 cm. Treści zaprezentowane na planszach zostały opisane w języku polskim i portugalskim.  Podczas wernisażu prezentowany jest film DVD prezentujący współczesną Polskę, jej historię, kulturę oraz geografię oraz krótkie filmy promocyjne województwa: dolnośląskie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, małopolskie,  opolskie, podlaskie, podkarpackie, pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie. Filmy promujące ww. województwa są wkładem Urzędów Marszałkowskich w przygotowaną wystawę multimedialną. Wystawa oraz wydawnictwo zostały przygotowane w celu przekazywania  polskiej kultury kolejnym, urodzonym na obczyźnie pokoleniom polskich emigrantów oraz zapobieganiu ich izolacji od ojczyzny przodków. 

Wystawa została sfinansowana ze środków Senatu RP w ramach „Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.”  w ramach projektu pn.: „A to Polska właśnie” oraz środków Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”.

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK