Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Ostróda z Osiecką

W dniach 5-8 sierpnia 2017 r. w Ostródzie  odbyły się warsztaty wokalne, które prowadziła dr hab. Honorata Cybula, profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W warsztatach uczestniczyło 10 laureatów Konkursu Piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, który odbył się w lipcu br. W Wilnie

W lipcu, na scenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie, już po raz drugi, w ramach Konkursu Piosenki do słów Agnieszki Osieckiej wystąpili utalentowani wokaliści z Wilna i okolic. Z dziesięciu uczestników jury wybrało pięciu laureatów. Zostałam zdobywczynią Grand Prix w tegorocznym konkursie wykonując piosenkę „Kto tak ładnie kradnie”. Na miejscu pierwszym uplasowała się Bożena Sokolińska, miejsce drugie zajęła Monika Rynkiewicz. Jury przyznało też dwa trzecie miejsca – Patrycji Łuszczyńskiej i Radkowi Stasile. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do Ostródy, gdzie w dniach 5-8 sierpnia odbyły się warsztaty wokalne, które prowadziła dr hab. Honorata Cybula, profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wilnianie, już po kilku godzinach po przybyciu do Ostródy, rozpoczęli pracę nad swoimi głosami.

Pierwszego dnia warsztatów pani profesor zaprezentowała serię ćwiczeń otwierających kanał głosowy i uwalniających głos. Nie były to tylko zajęcia praktyczne. Wysłuchaliśmy również wykład na temat ochrony głosu wokalisty. W drugim dniu zajęć zostały nam odkryte tajniki emisji głosu. Uczestnicy warsztatów uczyli się panować nad własnymi głosami. Po serii ćwiczeń i zastosowaniu wszystkich zasad, przekazanych przez panią profesor Honoratę Cybulę, niektórzy z nas byli zaskoczeni swoimi, dotąd nieodkrytymi, możliwościami.

Zdobywcy 1-3 miejsc oraz Grand Prix, oprócz warsztatów, mieli też okazję wystąpić w koncercie galowym, który odbył się 7 sierpnia w ostródzkim amfiteatrze. Laureaci śpiewali z akompaniamentem instrumentalnego zespołu studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W ciągu dwóch dni zwycięzcy konkursu, pod czujnym okiem pani profesor, pracowali nad aranżacjami swoich utworów oraz jak najlepszym ich wykonaniem.

W ramach odpoczynku po dwóch pracowitych dniach, uczestnicy warsztatów zostali zaproszeni na rejs statkiem po jeziorze Drwęckim, podczas którego mieli możliwość podziwiać piękno przyrody Warmii i Mazur.

Finałem pobytu w Polsce był galowy koncert laureatów w amfiteatrze w Ostródzie. Popisy grupy wokalistów z Wilna, poprzedził występ laureatów Konkursu Piosenki do słów Agnieszki Osieckiej z Ostródy, którzy wystąpili w pierwszej części koncertu. W drugiej części publiczność słuchała występów laureatów XX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Pamiętajmy o Osieckiej”.

Uczestnicy ostródzkich spotkań wrócili do swych domów zadowoleni i pełni wdzięczności pomysłodawcy i głównemu organizatorowi Konkursu Piosenki do słów Agnieszki Osieckiej w Wilnie – Janinie Stupienko oraz dr. hab. Honoracie Cybuli za przekazaną wiedzę. Konkurs oraz wyjazd do Ostródy nie miałby miejsca bez wsparcia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (na czele z prezesem Dariuszem Piotrem Bonisławskim), burmistrza miasta Ostróda Czesława Najmowicza, jego Centrum Kultury, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, hotelu „Dom Polonii” oraz Związku Polaków na Litwie, Instytutu Polskiego w Wilnie oraz Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Agnieszka Osiecka – to autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek i utworów scenicznych. Wiele z nich stało się przebojami, ale jest też ogromna ilość pięknych, a jeszcze nieodkrytych jej utworów. Śpiewajmy i odkrywajmy niebanalne, głębokie i wzruszające teksty Agnieszki Osieckiej i niech to będzie siłą napędową kolejnych edycji konkursu, jego organizatorów, jak też uczestników.

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK