Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Przemarsz Legionów Polskich w Como we Włoszech - rekonstrukcja historyczna

8 lipca 2017 w Como w regionie Lombardii odbyła się rekonstrukcja historyczna i przemarsz Polskich Legionów utworzonych na terenie Lombardii w 1797 z inicjatywy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Po III rozbiorze polscy żołnierze i oficerowie emigrowali z kraju do Włoch i Francji gdzie walczyli o niepodległość u boku wojsk francuskich i włoskich w latach 1797–1807. Współtwórcą Legionów  był m.in. gen. Józef Wybicki, autor Mazurka Dąbrowskiego.

Rekonstrukcja historyczna w Como odbyła się w 220 rocznicę powstania Legionów Polskich we Włoszech, w sobotę 8 lipca 2017 . Legiony wyruszyły o godz. 16 z Porta Torre i udały się ulicami Starego Miasta w kierunku Piazza Duomo, gdzie odbyła się parada wojskowa, a biskup monsignor Oscar Cantoni pobłogosławił Polskie Legiony.

 

 

 

Zachęcemy do obejrzenia pozostałych filmów z rekonstrukcji na http://www.polacywewloszech.com/2017/07/09/legiony-polskie-we-wloszech-video-relacja-z-rekonstrukcji-historycznej-w-como-2017/

Redakcja Polacy we Włoszech

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK