Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Nigdy nie pozwólcie odebrać sobie wiary w Boga i miłości do Ojczyzny!

2 lipca 2017 r.  w budapeszteńskim Domu Polskim za sprawą tamtejszego Oddziału Polskiego Ośrodka Kulturalno–Oświatowego odbyło się niecodzienne spotkanie z nadzwyczaj ciekawym człowiekiem, o. Bronisławem  Sroką SJ, polskim Kapłanem Niezłomnym, który część swego serca pozostawił na Węgrzech, który zaprezentował  książkę  swojego autorstwa pt. "Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe  - Wspomnienia (nie tylko) więzienne".

O. Bronisław Sroka SJ czas II. wojny światowej spędził w Budapeszcie. a potem będąc uczniem gdańskiego liceum wziął udział w konspiracji antykomunistycznej. Aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, skazany w maju 1953 na pięć lat pozbawienia wolności. Zmuszony do przymusowej pracy w kopalni Kościuszko-Nowa w Jaworznie. Wstąpił do nowicjatu jezuitów w Kaliszu. W 1968 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1969-1974 studiował na KUL-u. Uczestnik konspiracji Ruchu. Aresztowany w lipcu 1970, uwolniony 31 stycznia 1971. W latach 1974-1977 był duszpasterzem akademickim w Gdańsku. W 1977 był jednym z działaczy Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. 23 marca 2007 r. odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Od 2003 roku osiadł w Kaliszu.

Ojciec Bronisław Sroka - we wstępie do swojej książki m.in. napisał: "W dalszym ciągu, tak wtedy jak i dziś zagrożone są  dwie najcenniejsze wartości, bez których trudno się rozwinąć na prawdziwego człowieka. Mam tu na myśli religię i patriotyzm. Wartości te stanowią dla człowieka, który je posiada źródło niezłomnej siły i mocy przetrwania w najtrudniejszych  nawet opresjach. Doświadczyłem tego osobiście i jestem w pełni świadom, że to właśnie wiara  oraz przekonanie, że moje cierpienia mają sens, ponieważ podejmowane są dla wielkiej sprawy, której na imię POLSKA, dodawały mi siły i pozwalały przetrwać, temu właśnie pragnę złożyć świadectwo. Chciałbym bardzo, aby to co piszę było głośnym wołaniem: - Ludzie! Nigdy nie pozwólcie odebrać sobie wiary w Boga i miłości do Ojczyzny! Bez tych wartości trudno żyć na uczciwym, ludzkim poziomie. Trudno być Prawdziwym  Człowiekiem".

 

 

Wierzcie mi państwo to niezwykła książka, tak jak Niezwykłym Człowiekiem jest o. Bronisław Sroka, z którym w niedzielne popołudnie w Budapeszcie mieli przyjemność spotkać się tutejsi Polonusi i goście z Polski, a wśród nich obecni byli m.in. rzecznik narodowości polskiej w ZN Węgier dr Csúcs Lászlóné Halina wraz z rodziną, przedstawiciele Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z Opola z p. Haliną Nabrdalik na czele, Sekretarz Generalny ZHR, hm. Wiesław Turzański wraz z Małżonką,  rektor kościoła, kustosz Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu o. Andrzej Lemiesz i  proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak SChr. Gospodynią spotkania była dyrektor POKO Monika Molnár.

 

 

(www.polonia.hu, fot. C B.Pál) 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK