Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Odsłonięto pomnik bohaterów trzech narodów

Pomnik ławeczkę poświęconą Polakowi Henrykowi Sławikowi i Węgrowi Józefowi Antallowi seniorowi odsłonili w poniedziałek 26 czerwca  w Budapeszcie ( XI dzielnica plac Gy. Goldmanna) marszałek Sejmu Marek Kuchciński i szef parlamentu Węgier László Kővér.

"Odsłonięty pomnik to miejsce symboliczne integrujące ludzi, pokazujące, dla jakich wartości oddawali życie" powiedział podczas odsłonięcia pomnika marszałek M. Kuchciński.

Były ambasador Polski na Węgrzech, inicjator i współprzewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika Grzegorz Łubczyk powiedział, że Sławik i Antall to dwie zupełnie niezwykłe postacie. "Stali się symbolami fenomenu uchodźctwa polskiego na Węgrzech. Sławik był wzorowym opiekunem dziesiątek tysięcy polskich uchodźców, Antalla z kolei pełnomocnika rządu Królestwa Węgier do opieki nad uchodźcami nazywali  Ojczulkiem Polaków". Wyjątkowym, wspólnym przedsięwzięciem Sławika i Antalla była pomoc dla żydowskich dzieci. Przy współpracy z kilkoma uchodźcami żydowskimi, zorganizowali dla nich sierociniec w miasteczku Vác. Działało tam przedszkole i szkoła, w których realizowano polski program nauczania. Jednocześnie jednak nie pozbawiano dzieci ich tożsamości - po oficjalnym udziale w mszy świętej, potajemnie uczono je hebrajskiego i objaśniano Stary Testament.

W budapeszteńskiej uroczystości 26 czerwca 2017r. , wzięli udział m.in.

ambasador Polski Jerzy Snopek, były ambasador RP Grzegorz Łubczyk, przedstawiciele władz Węgier, nadburmistrz Budapesztu István Tarlós i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, przedstawiciele rodziny Antallów, goście z Polski. Obecna była także reprezentacja węgierskiej Polonii z rzecznik narodowości polskiej w ZN RW dr Csúcs Lászlóné Haliną, przewodniczącą Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech dr Rónayné Słabą Ewą, prezesami stowarzyszeń PSK im. J. Bema Korinną Wesołowski i SKP pw. św. Wojciecha Moniką Molnár na czele. Poświęcenia pomnika dokonał węgierski kapłan ks. Csaba Asztrik Kercza OFM. 

Uroczyste odsłonięcie pierwszego pomnika ławeczki Antalla i Sławika autorstwa rzeźbiarza Władysława Dudka odbyło się 8 listopada 2016 roku w Dolince Szwajcarskiej, znajdującej się przy ul. Fryderyka Chopina, nieopodal gmachu Ambasady Węgier w Warszawie. Pomnik przedstawia sylwetki Sławika i Antalla zatopionych w konspiracyjnej rozmowie przy stoliku. Pomnik budapeszteński jest wierną kopią warszawskiego pomnika.

 

(www.polonia.hu)

 

 

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK