Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Radio "Znad Wilii" obchodzi 25-lecie

Koncertem polskich przebojów od lat 50. do 90. "Najlepsze z najlepszych" w wykonaniu aktorów Teatru Komedia z Warszawy Radio "Znad Wilii" uczciło 25-rocznicę działalności. Uroczystość odbyła się w Pałacu Kongresów w Wilnie.

Listy gratulacyjne z okazji jubileuszu przesłali kierownictwu i pracownikom rozgłośni prezydent Dalia Grybauskaitė, premier Saulius Skvernelis i były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

Jak powiedział założyciel radia, sygnatariusz Aktu Odrodzenia Niepodległości Litwy Czesław Okińczyc, Radio "Znad Wilii" jest "nie tylko sukcesem medialnym Polaków na Litwie, ale też sukcesem medialnym Litwy i Europy Środkowo-Wschodniej", rozgłośnią zachowującą swoją niezależność i reprezentującą czwartą władzę.

Czesław Okińczyc poinformował o powołaniu Funduszu Wolnego Słowa, którego celem będzie stworzenie systemu niezależnego finansowania mediów polskich na Litwie.

Zaproszeni na uroczystość goście byli proszeni i nieprzynoszenie kwiatów i prezentów, zamiast tego - przeznaczenie datków na renowację grobu profesora Uniwersytetu Wileńskiego Piotra Sławińskiego (1795-1881) na cmentarzu na Rossie. Pochodzący z Kieny pod Wilnem Piotr Sławiński był uczniem Jana Śniadeckiego, polskiego astronoma, matematyka, filozofa, geografa i krytyka literackiego. Po śmierci Śniadeckiego Sławiński, w latach 1807-1825, kierował Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wileńskiego. 

Radio "Znad Wilii" zaczęło nadawanie 1 lipca 1992 r. Cztery lata temu uruchomiony został również portal zw.lt, a dwa lata temu internetowe młodzieżowe radio ZW FUN.

Źródło: Wilnoteka.lt

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK