Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Obchody rocznicy lądowania aliantów w Normandii

W okresie daty lądowania wojsk alianckich w Normandii we Francji co roku, w całym pasie nadmorskim tego regionu, odbywają się uroczystości organizowane przez władze lokalne, upamiętniające żołnierzy, biorących udział w walkach o wyzwolenie Francji. Uroczystość czerwcowa ma miejsce, już jest od wielu lat, w każdą 3 niedzielę czerwca 2017 r., przez Amicale des Anciens Combattants de la 1 Division Blindee Polonaise de Potigny, wspólnie z władzami lokalnymi.

 

Normandia kojarzy się nam przede wszystkim z pięknym krajobrazem turystycznym na północy Francji, plażą, morzem. Nasi Rodacy, często w sezonie letnim, korzystają z odpoczynku nad morzem, żeby popływać w morzu,  opalać się i odpocząć po ciężkiej pracy. Wielu nie było tam - a może i nie słyszało - o polskim cmentarzu wojennym  Grainville - Langannerie w Urville. Wybierając się do Normandii warto wpisać w nasz program zwiedzania tenże cmentarz, na którym są  pochowani nasi rodacy,  którzy zginęli w walkach o wyzwolenie Francji w sierpniu 1944 r. Polski Cmentarz Wojenny w Grainville - Langannerie jest największą polską nekropolią wojenną z czasów II wojny światowej we Francji. Spoczywa tam 696 poległych żołnierzy w czasie walk w Normandii. Są to głównie żołnierze z 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, a także żołnierze Polskich Sił Powietrznych poległych w latach 1941 - 1944 r.

6 czerwca 1944 r. na plażach Normandii rozpoczęła się operacja: "Overlord " - największe przedsiewzięcie desantowe w historii wojen, w które zostało zaangażowane tysiące żołnierzy, czołgów,statków, samolotów, to pozwoliło utworzć, drugi front w Europie Zachodniej. Decyzje o otwarciu tegoż frontu na Zachodzie - poprzez ów desant w Północnej Francji, podjęli w sierpniu 1943 r. na konferencji w Quebec F. D. Roosevelt i W. Churchill. Przybliżony termin operacji określono na 1 maja 1944 r.,operacji nadano kryptonim ,,Overlord". Działania te od pierwszych chwil wspierała Polska Marynarka  Handlowa 8 statków: « Kmicic », « Kordecki », « Chorzów », « Narew », « Wilno », « Katowice », « Kraków », « Poznań », przewozili żołnierzy oraz sprzęt wojskowy. Od pierwszego  dnia - tej wojskowej operacji - w walkach uczestniczyło jedenaście dywizjonów polskiego lotnictwa.

1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka  została powołana do życia w dniu 25 lutego 1942 r. w Anglii z rozkazu Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego, wchodziła w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Została przerzucana właśnie do Francji pod koniec lipca 1944 r., a tydzień później Polaków  wcielono  już ich do 1 Armii Kanadyjskiej, która rozpoczęła operacje: ,,Totalise" -plan okrążenia 7 Armii nieprzyjaciela i zniszczenia jej w kotle Falaise. 1 Dywizja pancerna stała się więc głównym wykonawcą tego wojennego zadania staczając krwawe walki.

Bitwa pod Falaise, zakończyła się 22 sierpnia, Polacy zajęli wówczas strategiczną i ważną miejscowość Chambois, gdzie zdołali się utrzymać do 21 sierpnia. Po zakończeniu starć i ciężkich walk,  po podliczeniu strat, okazało się, iż Polacy stracili 325 zabitych, 1002 osoby ranne, 114 osób zaginionych, zniszczonych zostało 80 czołgów. Mimo poniesionych dużych strat sukces był ogromny, Polacy wzięli do niewoli 5 tysięcy jeńców i zniszczyli 55 czołgów i 38 samochodów pancernych nieprzyjaciela. Polacy wzięli również udział w pościgu za wycofującymi jednostkami niemieckimi.

6 września 1944 r. 1 Dywizja Pancerna opuściła tereny Francji wkraczając do Belgii i wyzwalając tam szereg miast między innymi Gondawe, Axel, Bredę. Po zakończeniu II wojny światowej Polacy weszli w skład alianckich sił okupacyjnych w północno -zachodnich części Niemiec.  Pełnili tam służbę do połowy 1947 r.  W czerwcu 1947 r.  przerzucono ich do Wielkiej Brytanii, gdzie padł rozkaz o rozformowaniu się dywizji i jej demobilizacji. Polacy nie byli już potrzebni zachodniej koalicji. Cześć żołnierzy wróciła do kraju, cześć została na obczyźnie. Generał Stanisław Maczek zamieszkał w Wielkiej Brytanii, w 1992 r. został uhonorowany orderem Orła Białego. Zmarł w wieku 102 lat w 1994 r. w Edynburgu, pochowany został - zgodnie z jego wolą - na cmentarzu w Bredzie, gdzie spoczywa także wielu jego żołnierzy. Od 6 czerwca 1944 r. do zakończenia walk - w sierpniu 1944 r. w Normandii - w walce o wyzwolenie Francji brali udział: Amerykanie, Kanadyjczycy, Anglicy. Ponieśli również ogromne straty w tychże walkach, i ich żołnierze pochowani są też na cmentarzu w Normandii.

W okresie daty lądowania wojsk alianckich w Normandii, co roku, w całym pasie nadmorskim tego regionu, odbywają się uroczystości organizowane przez władze lokalne, upamiętniające żołnierzy, biorących udział w walkach o wyzwolenie Francji. Uroczystość czerwcowa ma miejsce, już jest od wielu lat, w każdą 3 niedziele czerwca, przez Amicale des Anciens Combattants de la 1 Division Blindee Polonaise de Potigny, wspólnie z władzami lokalnymi.

W tym roku Stowarzyszenie Obrońców Krzyża z Paryża, zbyt późno podjęło decyzje o zorganizowaniu wyjazdu na tą uroczystość, nie było więc możliwości załatwienia większego autokaru, dlatego przyjechaliśmy własnymi  samochodami. Wzięli w niej udział członkowie stowarzyszenia oraz rodacy z innych organizacji patriotycznych. Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu złożeniem kwiatów przed ołtarzem - pomnikiem oraz sprawowaną uroczystą Mszą św., którą celebrowali polscy księża. Po zakończonej Mszy św. wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej, która znajduje się przy wyjściu z cmentarza. Po opuszczeniu cmentarza wojennego, wszyscy udali się do miasteczka Potigny, w pobliżu Merostwa, gdzie nastąpiło składanie więńców i kwiatów na placu pod płytą z napisem "Place de la 1 ere DB Polonaise". Po tejże ceremoni zabrał głos Mer Potigny i następnie zaprosił wszystkich uczestników uroczystości  do Merostwa na przygotowany cocktail. Po kilku minutowym pobycie opuściliśmy Merostwo i udaliśmy się do Mont Ormel , zwiedziliśmy tam muzeum i wiele ciekawych rzeczy z czasów II wojny światowej. Jadąc do Mont - Ormel po drodze zatrzymywaliśmy się w kilku miejscowościach, można było w nich oglądać, wiele ciekawych pozostałości po II wojenie światowej. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o polskich żołnierzach, tam poległych, dlatego Stowarzyszenie Obrońców Krzyża, zdecydowało, że będzie organizowało, co roku - w miesiącu czerwcu (3 niedziela czerwca) - autokarową pielgrzymkę na uroczystości w Normandii.  Następnie udamy się do Lisieux, aby modliliśmy się do św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Już dziś mamy wielu chętnych, a przyszłoroczna pielgrzymka do Normandii, odbędzie się dokładnie w trzecią niedzielę czerwca 2018 r.

Można jeszcze skorzystać z uroczystości sierpniowych, dokładne daty, posiada Ambasada Polska w Paryżu. Związane są one z datą zakończenia wojny w Normandii, czyli koniec sierpnia i przygotowywane są na większa skale. Obecni są przedstawiciele z rożnych państw i reprezentacyjne wojsko. Powinniśmy  wszyscy zadbać o to, aby pamieć o naszych pomordowanych Rodakach,  była nieustannie w naszych sercach, abyśmy o nich nie zapomnieli i przekazywali młodemu pokoleniu prawdę o ich męstwie i niesamowitej odwadze.

Maria Jolanta Dzwigała

 

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK