Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Poniewież zakwitł polskością

Dnia 4 czerwca br. odbył się IV Festiwal Kultury Polskiej w Poniewieżu. Mszę św. w katedrze pw. Chrystusa Króla odprawił emerytowany biskup Poniewieża Jonas Kauneckas. Swym śpiewem eucharystię uświetniły chóry: „Ojczyzna” (dyrektor Ryszard Zabłotny) z Węgorzewa, „Preludium” (dyrektor Adam Cudak) ze Szczytna, „Pasjonata” (dyrektor Joanna Gawryszewska) ze Świętajna, „Pogranicze” (kierownik Józef Murawski) z Szypliszek, grała orkiestra dęta z Ciechanowca (kier. Krzysztof Witkowski).

Wraz z Festiwalem świętowano Zesłanie Ducha Świętego, potocznie zwane Zielonymi Świątkami oraz Dzień Ojca. Piękne, życzliwe Polakom kazanie wygłosił biskup Jonas Kauneckas. Po Mszy św. wielobarwny korowód zespołów, na czele z biskupem i orkiestrą dętą z Ciechanowca, ruszył w kierunku Placu Wolności, by stamtąd autokarami udać się na miejsce koncertu, na plac przed „Cido Arena”.

Otwierając Festiwal i życząc wszystkim zebranym miłego odbioru, witały zebranych polskie liderki z Kiejdan i Poniewieża, Irena Duchowska z Danutė Kriščiūnienė. Ciepło i życzliwie przemówił do gości poseł na Sejm RL Povilas Urbšys oraz inni honorowi goście.

Na festiwalowy koncert złożyły się występy szesnastu zespołów z Polski, Litwy i Łotwy. Oprócz już wymienionych, były to zespoły taneczne: „Taka Paka” (kier. Barbara Patruś i Marek Strzemecki) z Rzeszowa, „Grandinėlė” (kier. Zita Rimkuvienė) z Poniewieża; chóry: „Bel Canto” (dyr. Monika Janasz) z Warszawy, „Godos” (kier. Jelena Urbutienė) z Poniewieża, Publicznego Gimnazjum im. gen. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” (kier. Ewa Piotrowska) z Kadzidła; zespoły: „Czerwieniacy” (kier. Józef Rydzewski) z Czerwonego, „Zabielanki” (kier. Cecylia Rogińska) z Zabiela, Międzypokoleniowy Zespół Wokalny „Kwiaty Polskie” (kier Barbara Łojek) z Chmielewa, Mazurski Artystyczny Zespół Ludowy „Mżawka” (kier. Ryszard Zabłotny) z Kruklanek, Męski Zespół Wokalny DK VEF (kier. Vilnis Salaks) z Rygi, Zespół II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie (wicedyrektor Tomasz Choroszewski).

IV Festiwal Kultury Polskiej w Poniewieżu odbył się dzięki przyjaznej współpracy między członkami kół Oddziału ZPL „Lauda” z Kiejdan i Poniewieża. Organizatorka imprezy w Poniewieżu Danutė Kriščiūnienė, mająca polskie korzenie, jest jedną z najaktywniejszych członkiń koła ZPL w Poniewieżu. Od jesieni 2016 roku w Poniewieżu w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się lekcje języka polskiego. Dla chętnych nauki, a są to ludzie pochodzenia polskiego, prowadzi je aktywistka, wolontariuszka Regina Czyrycka.

Źródło: ZPL.lt

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK