Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

10-lecie szkoły polskiej w Bolonii

Uczniowie, rodzice oraz rada pedagogiczna swój pierwszy okrągły jubileusz świętowała wspólnie z zaproszonymi gośćmi: panią Adrianną Siennicką Konsulem Generalnym RP w Mediolanie oraz panią Marią Turek poprzednią dyrektor szkoły polskiej w Bolonii.

Na naszą uroczystość przybyły również wyjątkowi goście z Warszawy – panie dyrektor z czterech warszawskich liceów, z którymi nasza placówka w roku szkolnym 2016/2017 wspólnie realizowała projekt na temat włoskiego szlaku 2. Korpusu generała Władysława Andersa.

Uroczystość odbyła się 28 maja br. w Instytucie Niemieckim w samym centrum miasta. Świętowaliśmy hucznie tak, jak przystało na ważne urodziny! Były przemówienia, gratulacje, życzenia, spektakl-kabaret i oczywiście tort!

Pani Danuta Nowak kierownik SPK w Bolonii podczas swojego wystąpienia podkreślała, że szkoła istnieje dzięki uczniom i rodzicom, którzy zapisują i przyprowadzają swoje dzieci na zajęcia lekcyjne i za ten trud i wysiłek dziękowała zarówno uczniom jak i rodzicom. Natomiast pani Konsul przypominała o tym jak wielkim skarbem jest dwujęzyczność i o tym, że znajomość wielu języków ułatwia znalezienie pracy- ot choćby na przykład w dyplomacji!

Nasz honorowy gość zachęcał w ten sposób uczniów do kontynuowania nauki języka polskiego oraz do pogłębiania znajomości historii Polski i jej wspaniałych tradycji.

Czy spektakl sie spodobał? Sądząc z salw śmiechu, które od czasu do czasu wybuchały na widowni, wydaje się, że tak. Czy tort smakował? Na pewno, ponieważ nie został po nim nawet okruszek! Czy były wzruszenia? Tych z pewnością dostarczyła nam uczennica pierwszej klasy gimnazjum, tańcząc balet pod melodię do walca Fryderyka Chopina.

Zapraszamy na profil szkoły polskiej w Bolonii na Facebooku, ponieważ tam będziecie mogli obejrzeć zarówno fotorelację z naszych urodzin, jak i zobaczyć film z życia naszej szkoły!

Edyta Gawryś
nauczyciel w szkole polskiej w Bolonii

Źródło: Nasz Świat

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK