Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Wernisaż wystawy „A to POLSKA właśnie” w Guarani das Missoes w Brazylii

W Guarani das Missoes  w stanie Rio Grande do Sul została zaprezentowana wystawa multimedialna „A to Polska właśnie”. Wystawa została pokazana w dwóch miejscach: od 3 do 25 maja 2017 r. w Miejskim Domu Kultury „Helena Karolina Polańczyk”, a od 26 do 28 maja w Parku Wydarzeń „Clemente Vicente Binkowski”.

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” we współpracy z Centralną Reprezentacją Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej „BRASPOL” stanu Rio Grande do Sul. 

W Święto Konstytucji Trzeciego Maja na otwarcie wystawy  do Domu Kultury „Helena Karolina Polańczyk” do przybyli burmistrz Jeronimo Jaskulski, prezes oddziału "BRASPOL"-u Moises Hamerski, prezes „BRASPOL”-u w stanie Rio Grande do Sul Andre Hamerski, „królowa” i „królewny” festynu POLFEST, profesor Cesar Miranda Lemos z  Universidade Federal da Fronteira Sul z sąsiedniego miasta Cerro Largo, nauczycielki z uczniami miejscowych szkół oraz liczni mieszkańcy. O tym, że wystawa cieszyła się ogromną popularnością świadczy fakt, że  ponad 800 osób  wpisało  się do księgi pamiątkowej wystawy.  

25 maja wystawa została przeniesiona do Parku Wydarzeń na  XIV POLFEST, wielki polski festyn, który trwał od 25 do 28 maja i odbywał się z okazji 126 rocznicy  imigracji i kolonizacji Guarani des Misjones oraz 58 rocznicy uzyskania praw miejskich. Guarani das Missões – miasto i gmina w Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul jest jednym z największych ośrodków polskiej kolonizacji w Brazylii . W 1991 roku polska społeczność obchodziła stulecie polskiej imigracji i stworzył „BRASPOL”, organ przedstawicielski tej grupy etnicznej. Oprócz Polaków w Guarani das Missoes mieszkają potomkowie imigrantów włoskich, niemieckich, szwedzkich, rosyjskich i portugalskich. Gmina Guarani das Missoes liczy przesło 8 tys. mieszkanców, z których znaczną część stanowią osoby polskiego pochodzenia.  Liczba uczestników festynu trzykotnie przewyższyła liczbe mieszkańców. 

Wystawa składała  się z 28 kolorowych plansz w formacie 70 X 100 cm. Treści zaprezentowane na planszach zostały opisane w języku polskim i portugalskim.  Podczas wernisażu prezentowany jest film DVD prezentujący współczesną Polskę, jej historię, kulturę oraz geografię oraz krótkie filmy promocyjne województwa: dolnośląskie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, małopolskie,  opolskie, podlaskie, podkarpackie, pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie. Filmy promujące ww. województwa są wkładem Urzędów Marszałkowskich w przygotowaną wystawę multimedialną. Wystawa oraz wydawnictwo zostały przygotowane w celu przekazywania  polskiej kultury kolejnym, urodzonym na obczyźnie pokoleniom polskich emigrantów oraz zapobieganiu ich izolacji od ojczyzny przodków. 

Od 1 do 23 sierpnia do  wystawa będzie prezentowana w Veranopolis w stanie,  nastepnie zostanie przewieziona do Sao Mateus do Sul w stanieRiuo grande do Sul.

Wystawa została sfinansowana ze środków Senatu RP w ramach „Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.”  w ramach projektu pn.: „A to Polska właśnie” oraz środków Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”.

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK