Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

POLFEST - największy festyn polonijny w Brazylii

W dniach 26-28 maja br. odbyła się XIV edycja POLFEST, tradycyjnego i jak dotąd, największego festynu polonijnego w Brazylii, w miejscowości Guarani das Missões.

Miasteczko liczy osiem tysięcy mieszkańców i położone jest w Stanie Rio Grande do Sul, ok. 800 kilometrów od Kurytyby. Potocznie nazywane jest polską stolicą Gauchos (Gauchos do mieszkańcy stanu Rio Grande do Sul), bowiem blisko 80% ludności gminy stanowią potomkowie polskich emigrantów, którzy troszczą się o zachowanie polskiego języka, kultury i tradycji chrześcijańskich.

POLFEST to trzydniowy festyn, obejmujący szereg przedsięwzięć kulturalnych i handlowych oraz imprezy towarzyszące. Liczba uczestników 2-3-krotnie przewyższa liczbę mieszkańców miasteczka i obejmuje gości z całego regionu, a także tradycyjnie już delegację Polonii z nieodległego obszaru Missiones w Argentynie. Odbywają się pokazy folkloru, rękodzieła artystycznego, produktów rolnych, zabawy taneczne oraz występy młodzieżowych zespołów muzycznych.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Kurytybie

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK