Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Święto Szkoły Polskiej w Rzymie

Tegoroczne 44. urodziny Szkoły Polskiej w Rzymie były okazją do uroczystych obchodów Święta Szkoły. W trakcie inicjatywy, która odbyła się w sobotę 6 maja br. na boisku szkolnym, nauczyciele zaprosili uczniów, rodziców i wszystkich przyjaciół Szkoły Polskiej w Rzymie do "Kraju nad Wisłą".

Gościem honorowym uroczystości była Ewa Mamaj, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie. Zgodnie z przyjętym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej hasłem, święto zostało zadedykowane Tadeuszowi Kościuszce i rzece Wiśle. Kierownik Szkoły, Danuta Stryjak przypomniała wszystkim postać głównego bohatera uroczystości Tadeusza Kościuszki, natomiast Konsul Ewa Mamaj podkresliła, że "Wisła płynie przez wszystkie polskie serca, jest symbolem naszej polskości i tożsamości."

Po części oficjalnej, podczas której najmłodsze klasy wystąpiły m.in. w inscenizacjach do piosenek "Płynie Wisła, płynie" i "Krakowiaczek jeden", a klasy starsze przypomniały przysięgę Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, odśpiewane zostały przez wszystkich zgromadzonych piosenki historyczne, takie jak "Bartoszu, Bartoszu", czy "Warszawianka". Następnie do "Kraju nad Wisłą" zawitali kosynierzy, mieszczanie krakowscy, krakowianki i krakowiacy. Pojawił się również sam Naczelnik Tadeusz Kościuszko. Co więcej, widziano także smoka wawelskiego i lajkonika!

W dalszej części, wszyscy włączyli się do wspólnej zabawy, podczas której odbyły się warsztaty, laboratoria, gry, zabawy oraz ćwiczenia musztry wojskowej, a Rada Rodziców częstowała pączkami i piernikami. Uczniowie i rodzice, którzy bardzo licznie przybyli w tym dniu do szkoły, bawili się znakomicie. Uroczystość była doskonałą okazją do integracji środowiska szkolnego, wspólnej zabawy oraz zadumy nad historią Polski.

Źródło: Ambasada RP w Rzymie

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK