Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Śmigus-dyngus w USA

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych nieodłącznie kojarzy się z Lanym Poniedziałkiem. W Polsce zwyczaj ten sprowadza się głównie do zabawy. Dla Polaków mieszkających poza granicami kraju śmigus-dyngus jest okazja do integracji i okazania narodowej dumy.

Największe na świecie zorganizowane obchody śmigusa-dyngusa mają miejsce w Buffalo w stanie Nowy Jork. W święto zwane Dyngus Day czyli Dzień Dyngusa odbywa się "biało-czerwona" parada, która gromadzi ponad 50 tysięcy osób i jest relacjonowana przez lokalne stacje telewizyjne. Organizowane są także występy zespołów folklorystycznych, imprezy taneczne i degustacje pierogów oraz innych polskich potraw. Buffalo dumnie określa siebie mianem światowej stolicy śmigusa-dyngusa.

Obchody Lanego Poniedziałku odbywają się też w South Bend w stanie Indiana. Choć w mieście tym Polacy nie stanowią już głównej grupy narodowościowej zapoczątkowana w latach 50-tych tradycja jest kontynuowana do dziś. Mieszkańcy mówią , że w Dzień Dyngusa wszyscy w South Bend czują się Polakami.

Znane obchody Dyngus Day odbywają się też w Cleveland w stanie Ohio. Składają się na nie wybory Miss Dyngusa, koncerty Polki, parada, degustacje polskich potraw i kiermasze. W tym roku główną atrakcją święta była zabawa, którą poprowadził DJ Kishka.

Źródło: IAR

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK