Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

W Solecznikach poznawano ludowe sekrety malowania pisanek

W Centrum Kultury w Solecznikach od kilku lat odbywają się w Wielki Tydzień zajęcia zdobienia pisanek woskiem, które cieszą się wielką popularnością wśród mieszkańców całego rejonu.

Jak powiedziała organizatorka zajęć z Centrum Kultury w Solecznikach Bożena Lewkowska, warsztaty malowania pisanek woskiem odbyły się na terenie całego rejonu, wczoraj i dzisiaj organizowane są w Solecznikach. W tym roku chętnych udziału w zajęciach jest więcej niż w latach poprzednich.

- Od czterech lat organizowane warsztaty malowania pisanek woskiem nie tracą na popularności. W tym roku zaprosiły nas szkoły w Czużekampiach i Butrymańcach, dlatego zajęcia odbyły się nie tylko w placówkach kultury. W Centrum Kultury ponadto utworzono dodatkowe grupy, gdyż chętnych nauczenia się tej tradycyjnej techniki jest coraz więcej – powiedziała Bożena Lewkowska.

Uczestnikom warsztatów Bożena Lewkowska w szczegółach tłumaczyła podstawowe zasady malowania woskiem. Bardziej doświadczeni uczestnicy stosowali technikę malowania dwoma kolorami. Wszyscy mieli pod ręką potrzebne narzędzia do malowania woskiem i przykłady wzorów.

Malowanie pisanek woskiem wymaga sporo cierpliwości, pieczołowitości, skrupulatności.

- Jesteśmy stałymi uczestniczkami. Nie wyobrażamy Wielkanocy bez tych zajęć. Każdego roku ciągle się zastanawiamy, może już trzeba się zatrzymać, ale nadal przychodzimy, aby zaczerpnąć nowych idei i przynieść do domu piękne pisanki. Ponadto jest to wspaniała możliwość, by przygotować się do świąt – powiedziała pani Wioletta, która na zajęcia przyszła z córką Achilą.

Organizowane przez Centrum Kultury warsztaty malowania pisanek to wspaniała działalność edukacyjna dla dzieci i dorosłych. Własnoręcznie pięknie ozdobione pisanki uczestnicy w radością zabrali ze sobą do domu.

Salcininkai.lt

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK