Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

W Nowym Jorku o Tadeuszu Kościuszce

Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskich Nauczycielek przy Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, z prezeską Benadette O’Keefe na czele, zaprosiło do siedziby fundacji w sobotę 4 lutego br. dzieci z polskich szkół. Specjalny program był poświęcony bohaterowi dwóch narodów – Tadeuszowi Kościuszce.

Nauczycielki postanowiły przybliżyć dzieciom postać Tadeusza Kościuszki w sposób jak najprostszy, przystępny i w miarę wesoły. W programie wystąpił zespół dziecięcy z parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie "Krakowianki i Górale", który prowadzi Elżbieta Hetnar. Stronę muzyczną zapewniła Halina Kalitka, o choreografię zadbała Basia Kulpa, a o stroje Iwona Czartoryska. Program wyreżyserowała Maria Bielska, a rolę asystentki pełniła Asia Bis. Zespół przedstawił scenę przysięgi, jaką Tadeusz Kościuszko złożył na Rynku w Krakowie. Zaśpiewał też dwie piosenki: "Na krakowskim Rynku" i "Dalej, bracia, dalej żywo". Krakowiacy uzbrojeni w kosy przekonywali widownię:

Albośmy to jacy,
jeno chłopcy krakowiacy!
Harda w nas dusza,
nie boim się Rusa, Prusa!
Dość nas natyrpali,
bijwa Prusów i Moskali,
chwyćwa za obuszki,
pójdźwa wszyscy do Kościuszki!

Zespół zatańczył Krakowiaka Kosynierów i Poloneza Triumfalnego. Aleksander Węglicki z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza, który zdobył pierwsze miejsce w ubiegłorocznym konkursie bajek i legend, wyrecytował wiersz "Bitwa pod Racławicami". Następnie pani O'Keefe wygłosiła krótką pogadankę na temat bohatera. Przy okazji przeprowadziła grę "Jeopardy", zadając pytania dotyczące życia Kościuszki, sięgające historii rozbiorów Polski, jak i rewolucji amerykańskiej. Po rozdaniu nagród dla uczestników gry oraz wręczeniu pamiątkowych bransoletek każdemu dziecku, panie Maria Bielska i Aleksandra Krużel zaprezentowały serię przeźroczy pokazujących, jak zmienia się most Kościuszki w Nowym Jorku. Opowiedziały też o tym, jak komitet aktywistów walczył o zachowanie oryginalnego napisu KOSCIUSZKO BRIDGE z roku 1939.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani mieli okazję zaśpiewać "Sto lat" Kościuszce. Stało się to w momencie, kiedy pojawił się tort urodzinowy z jego portretem i napisem "Polish American Hero". Był też mały poczęstunek przygotowany przez członkinie stowarzyszenia. W spotkaniu uczestniczyli członkowie fundacji ze swoimi dziećmi, dwie gromady zuchów: "Słoneczniki" z południowego Brooklynu i "Polskie Rydze" z Greenpointu oraz dużo rodziców. Wszyscy byli zachwyceni pięknym, historycznym budynkiem, w którym ma siedzibę Fundacja Kościuszkowska, oraz wystawą dzieł sztuki, nad którymi królował portret Kościuszki na tle West Point.
Według niektórych historyków Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku; inni twierdzą, że 12 lutego. Rok 2017 poświęcony jest Kościuszce z racji 200-lecia jego śmierci. Fundacja Kościuszkowska ogłosiła konkurs dla młodzieży na najlepszy esej upamiętniający bohatera dwóch narodów. Organizuje też wiele rocznicowych imprez.

Maria Bielska, Nowy Dziennik

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK