Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Solczanka kolędowała w Polsce

Karnawał – okres, gdy Święta Bożego Narodzenia już minęły, ale świąteczny duch jest jeszcze w nas obecny i nie chce tak szybko odejść…
Trwając w świątecznym nastroju, na zaproszenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Zespół Pieśni i Tańca „Solczanka” wyruszył z programem kolęd do Macierzy. Chęć do wyjazdu była wielka, bowiem była to nagroda dla zespołu ufundowana z okazji obchodów w 2016 roku jubileuszu 30-lecia działalności.

Pomimo trudności, jakie nam przygotowała zima, w święto Trzech Króli z 40-osobową ekipą na pokładzie autobusu wyruszyliśmy z Solecznik w stronę Pułtuska. Zakwaterowanie w zamku, wyśmienita polska kuchnia, szacunek ogólny, miłe słowo na co dzień i po prostu serdeczność gospodarzy jest tym, czego doznaliśmy i doświadczyliśmy, będąc w Polsce.

Podróże kształcą. Nie tylko śpiew, ale też spotkania, rozmowy, poznanie nowych ludzi zasłużonych dla społeczności – to tylko niektóre momenty ważne dla zespołu w czasie takich wyjazdów. Poznanie jakże bogatej historii kraju nie ze szkolnego podręcznika, a zwiedzając na żywo i słuchając opowieści przewodnika, są jeszcze bardziej cenne dla młodzieży.

Wielką radość zespolakom sprawiła propozycja przedłużenia pobytu w Polsce. „Solczanka” zaśpiewała też kolędy na spotkaniu opłatkowym w Węgrowie, mieście rodzinnym wicemarszałek Senatu pani Marii Koc. Na spotkaniu była też obecna córka gen. Władysława Alberta Andersa pani Anna Maria Anders Costa.

Każdy wyjazd z zespołem – to czas na przygodę, zwiedzanie, uduchowienie, umuzykalnianie i, jak mówiła pewna „zespolanka”, czas na miłe obcowanie. A wszystko to zawdzięczamy organizatorom i gospodarzom, którzy nas podejmowali. Zespół nisko się kłania i dziękuje za tak wspaniały i świąteczny pobyt Samorządowi Rejonu Solecznickiego oraz Północno-Mazowieckiemu Oddziałowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Pułtusku.

Elwira Uczkuronis
kierownik Zespołu Piesni i Tańca „Solczanka”

Źródło: L24.lt

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK