Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Kolędy Pospieszalskich zabrzmiały w Żytomierzu

We wtorek 10 stycznia br. w sali Żytomierskiej Filharmonii Obwodowej odbył się koncert kolęd w wykonaniu najsłynniejszej muzykującej rodziny w Polsce – rodziny Pospieszalskich.

Żytomierski koncert był trzecim w podróży po Ukrainie. Wcześniej 7 stycznia br. Pospieszalscy zaśpiewali w katedrze lwowskiej, następnego dnia – w Samborze, a 11 stycznia wyruszyli do Kijowa.

Inicjatorami i głównymi sponsorami całego tournee był Senat RP oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Organizacją koncertu w Żytomierzu zajmował się miejscowy Dom Polski.

Wypełniona po brzegi – ponad 400 widzów! – Filharmonia Żytomierska wielkimi brawami nagradzała każdy utwór zaprezentowany przez rodzinę Pospieszalskich. Artyści zaprezentowały własną wizję brzmienia doskonale znanych przez publiczność z dzieciństwa kolęd, co z kolei wywołały niesamowite wrażenie u obecnych na sali.

Bardzo wzruszającym momentem koncertu było uszanowanie pamięci zmarłego 30 grudnia 2016 roku prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longina Komołowskiego. Tak się złożyło że tego samego dnia – 10 stycznia – w Warszawie odbywał się jego pogrzeb. Na koncercie ku pamięci śp. Longina Komołowskiego zespół wykonał utwór „Nie było miejsca dla ciebie”, sala wysłuchała tę kolędę na stojąco.

Bez wątpliwość koncert był wyjątkowym artystycznym i duchownym wydarzeniem w naszym regionie. I dzięki temu, że gościliśmy zespół o tak wysokim poziomie, i dzięki temu że udało się zebrać na sali publiczność z 11 miejscowości. Zawitały na koncert goście z Romanowa na czele z księdzem proboszczem Ryszardem Dziubą; ekipa z Berdyczowa na czele z księdzem Pawłem Ferko. Liczna reprezentacja przybyła z parafii w Korostyszowie i Dowbyszu. Witaliśmy na sali także przedstawicieli ośrodków polonijnych z Nowej Borowej, Marianówki, Bykówki, Nowogrodu-Wołyńskiego, Malina i nawet Winnicy. Niemniej licznie zaprezentowała się i publiczność żytomierska.

Serdecznie dziękujemy rodzinie Pospieszalskich za święto piękna oraz publiczności Wołyńsko-Podolskiej za to, że była z nami w tym wyjątkowym dniu.

Źródło: Dom Polski w Żytomierzu

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK