Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Polonia w Brazylii wraca do korzeni

Nie wiadomo dokładnie, ilu jest obecnie Brazylijczyków polskiego pochodzenia. Być może nawet 3,5 milionów.

"Rodzi nam się ósme pokolenie i ja widzę wielkie odrodzenie polskości, szczególnie wśród młodzieży. Duże zainteresowanie językiem polskim, grupami tańca, śpiewu, więc trzeba temu wychodzić naprzeciw, interesować się i opisywać, żeby w kraju dowiadywali się, że tak daleko a ludzie potrafili zachować polskość” - powiedział Polskiemu Radiu ks. dr Zdzisław Malczewski, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.

Nie wiadomo dokładnie, ilu jest obecnie Brazylijczyków polskiego pochodzenia. Różne szacunki podają liczby od 800 tysięcy do nawet 3,5 mln. Wiadomo natomiast, kto był pierwszym Polakiem, który postawił stopę na brazylijskiej ziemi. Nazywał się Krzysztof Arciszewski i dotarł tu na jednym z holenderskich statków w XVII wieku.

Również w XVII wieku przybył do Brazylii misjonarz Wojciech Męciński, znany jako Albertus de Polonia. Wszystko wskazuje na to, że trafił tu przez przypadek, ponieważ statek, którym podróżował z Lizbony na Goa, zboczył z kursu podczas burzy i przybił do wybrzeży stanu Pernambuco.

Jednak prawdziwa inwazja Polaków na Brazylię nastąpiła dopiero w XIX wieku. Władze Brazylii uprawiały wówczas tzw. politykę wybielania kraju. Miała ona na celu sprowadzenie dużej ilości Europejczyków, aby zrównoważyć obecność byłych niewolników, których uważano za mniej wartościowych dla brazylijskiej gospodarki. Ta imigracyjna fala sprawiła, że poza naszymi rodakami, sprowadziło się do Brazylii wielu Niemców, Włochów, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości.

W latach 1890-1914 przybyło do Brazylii ponad 100 tys. Polaków i tę masową imigrację nazwano „gorączką brazylijską”. Większość osadników zamieszkała na południu kraju, poza dużymi miastami. Polacy w Brazylii zakładali osady, budowali domy według przywiezionych z Polski technologii i żyli tak, jakby wciąż byli w Polsce.

Źródło: Polskie Radio

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK