Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Prezydent Andrzej Duda odznaczył zasłużonych dla Polonii we Francji

Prezydent Andrzej Duda w środę w Paryżu odznaczył osoby działające na rzecz Polonii we Francji. - Liczę, że odczujecie nową jakość spojrzenia na sprawy Polaków mieszkających za granicą – zwrócił się Andrzej Duda do uczestników spotkania w polskiej ambasadzie.

 

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych we Francji.

 

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony ks. infułat Stanisław Jeż, były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

 

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej zostali odznaczeni:

 

  • ks. Krystian Gawron
  • Barbara Kłosowicz-Krzywicka
  • Danuta Nowakowska
  • Maria Sadowska.

 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej zostali odznaczeni:

 

  • Stanisław Aloszko
  • Jolanta Dźwigała
  • Tadeusz Gieysztor
  • Marek Kurek
  • Jerzy Malinowski
  • ks. Tomasz Sokół.

 

Prezydent powiedział, że najmłodsza emigracja z Polski do Francji to ta po 1989 r. Dodał, że to emigracja z Polski „wolnej, a jednak niespełniającej wszystkich oczekiwań, jednak nie spełniającej wszystkich marzeń, niedającej przynajmniej części polskiej młodzieży zrealizować swoich ambicji i celów”.

 

- Bardzo bym chciał, by to się zmieniło, bardzo bym chciał, byście państwo wracali do Polski. Wierzę w to i będę czynił wszystko, by was do tego zachęcać czynem, nie słowem – oświadczył prezydent.

 

Prezydent Andrzej Duda mówił o potrzebie zrównoważonego rozwoju społecznego, infrastrukturalnego, przemysłowego, gospodarczego, edukacyjnego. - Wierzę w to, że uda się to zrealizować. I mówię to dziś z podniesioną przyłbicą – zaznaczył.

 

Dodał, że chciałby ten proces zacząć, bo jest to proces na lata. - Wierzę, że będę mógł w tym zakresie współdziałać dobrze i konstruktywnie z nowym polskim rządem – powiedział prezydent.

 

- Liczę też na to, że odczujecie państwo nową jakość spojrzenia na sprawy Polaków mieszkających za granicą. Wierzę, że dzięki temu w większy sposób niż do tej pory będziemy umieli tworzyć wspólnotę. Wspólnotę Polaków, ludzi mających polskie korzenie, którzy czują w sercu związek z Polską – dodał.

 

Podczas spotkania z Polonią wysłuchano minirecitalu fortepianowego finalisty Konkursu Chopinowskiego 2015 Szymona Nehringa, który jako gość specjalny Prezydenta RP przyleciał do Paryża.

 

Źródło: Prezydent.pl

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK