Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Zimowe Igrzyska Polonijne

Zimowa impreza sportowa dla Polonii z całego świata. Uczestnicy biorą udział w zimowych dyscyplinach zimowych. Zwyciężcy otrzymują medale. Przez kilka dni miejsce rozgrywania zawodów zamienia się w małą wioskę olimpijską. 

XII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Podkarpacie 2016

Igrzyska Polonijne tym razem odbędą się na Podkarpaciu.

 

 

czytaj więcej

XI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Karkonosze 2014

W dniach od 23 lutego do 1 marca 2014 roku w Karkonoszach odbywa się kolejna XI edycja Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych - „Karkonosze 2014” - rywalizacja z 10 dyscyplinach na obiektach: Jelenia Góra, Karpacz, Szklarska Poręba oraz Republika Czeska - w zależności od dyscypliny sportu. 

 

Ceremonia otwarcia XI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, odbywających się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, miała miejsce w niedzielę 23 lutego br. na scenie plenerowej na Placu Piastowskim w Jeleniej-Górze, w pobliżu Parku Zdrojowego w centrum uzdrowiska Cieplice-Zdrój i transmitowana była przez TVP Polonia.

 

W oczekiwaniu na oficjalne otwarcie Igrzysk licznie przybyli kibice bawili się w zbójnickim klimacie z Janosikiem i zespołem muzykantów, którzy przygrywali na scenie. Następnie kolejno na plac maszerowały kolejne ekipy sportowe z tabliczką i flagą swojego kraju. Prezentacja ekip wywoływała aplauz publiczności, do najliczniejszych reprezentacji należą drużyny z Rosji, Litwy, Czech. Szczególnie ciepło powitano ekipę z Ukrainy. Liczne reprezentacje przyjechały także z Niemiec, Austrii, Kanady i Szwecji. Niektóre z nich reprezentowały się barwnie w narodowych kolorach.

 

Oficjalnego otwarcia Igrzysk dokonał gospodarz Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który w ciepłych słowach powitał polonijnych sportowców na gościnnej ziemi Dolnego Śląska i życzył im wspaniałych wrażeń z pobytu w Polsce wśród pięknych szczytów Karkonoszy oraz radości ze sportowej rywalizacji.

 

Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zwracając się do gości przybyłych z wielu zakątków świata powiedział m.in., że różne są rodzaje więzi łączących naszych Rodaków zamieszkałych poza granicami Kraju, a „sport należy do tych, które dają radość, a więc to, czego często brakuje nam na co dzień”. Podkreślił, że nie chodzi tylko o radość z odniesionych sukcesów sportowych, ale również radość z poznania nowych ludzi pochodzących z różnych środowisk, a powiązanych wspólną ideą: silnego związku z Macierzą”. Prezes „Wspólnoty Polskiej”, nawiązując do tradycji polonijnych igrzysk, życzył uczestnikom sportowej pasji zwycięstw i medali oraz satysfakcji z uczestnictwa w polonijnym święcie i pobytu w pięknych Karkonoszach.

 

Gości polonijnych przywitał także Łukasz Kardas, dyrektor TVP Polonia, która przeprowadziła bezpośrednią transmisję z uroczystości. Ceremonię prowadzili dziennikarze Magdalena Emiljanowicz i Łukasz Grass.

 

W kolejności dopełnione zostały stałe elementy ceremonii inauguracji Igrzysk. Flagę podnosił Mariusz Dziadkowiec-Michoń, mistrz Polski juniorów w biegach narciarskich, a następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczestników sportowych zawodów – w ich imieniu przysięgę składał Karol Dąbrowski, biathlonista z drużyny Litwy. Ślubowanie złożyła także Wiesława Kozłowska - sędzia główny Igrzysk. Zapalenie znicza olimpijskiego odbyło się w bardzo widowiskowy sposób, a dokonali tego Anna Stera - biatlonistka, brązowa drużynowa medalistka Mistrzostw Świata i Andrzej Żyła - saneczkarz, uczestnik Igrzysk w Innsbrucku.

 

Po oficjalnej ceremonii wszyscy podziwiali widowisko pirotechniczne pt Symphony of Fire oraz olimpijski pokaz, m.in. multimedialne widowisko laserowe, zakończone ułożeniem ósemek w pięć kół olimpijskich. Kolejną niespodzianką wieczoru był koncert kultowego zespołu Piersi z jego wielkim hitem „Bałkanica”. Wszyscy bawili się doskonale.

 

Z reporterskiego obowiązku trzeba dodać, że uroczyste otwarcie poprzedziła Msza św. w intencji uczestników Igrzysk polonijnych, którą w kościele św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze - Cieplicach odprawił ks. bp Stefan Cichy, biskup Diecezji Legnickiej

 

Rywalizacja ponad 600 polonijnych sportowców z 23 krajów rozegrana zostanie w dziesięciu konkurencjach olimpijskich. Rozpocznie się od rana 24 lutego w biathlonie i nordic walking i potrwa do 1 marca, kiedy sportowcy polonijny wezmą udział w wieloboju łyżwiarskim oraz w narciarstwie biegowym w ramach słynnego „Biegu Piastów” na Polanie Jakuszyckiej.

 

Życzymy powodzenia!

JW./SWP

 

Bieżące informacje na oficjalnej stronie Igrzysk:  www.igrzyskapolonijne.dips.pl

czytaj więcej

Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne ŚLĄSK-BESKIDY 2012

Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2012 odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W 10 dyscyplinach zimowych rywalizowało ponad 700 zawodników z 20 krajów świata.

 

czytaj więcej

Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne ZAKOPANE 2010

Po osiemnastu latach zimowe igrzyska polonijne wróciły pod Tatry. Wydarzeniem samym w sobie była uroczystość otwarcia igrzysk transmitowana "na żywo" w TVP Polonia, w której wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Kaczyński.
 

czytaj więcej

Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne ŚLĄSK-BESKIDY 2008

Szczyrk przywitał pierwsze teamy narodowe mżawką i zimnym wiatrem. Wszyscy z niepokojem patrzyli za okno na niknący w mgnieniu oka śnieg. Jednak szybko obawy te rozpłynęły się wśród spotkań towarzyskich i wspomnień z poprzednich Igrzysk.

czytaj więcej

Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne BESKIDY 2004

Pod koniec lutego do beskidzkiego Szczyrku ściągnęli obywatele dwudziestu państw. Przybyli ze wszystkich stron świata; połączyło ich polskie pochodzenie i zamiar sportowej rywalizacji w konkurencjach zimowych.

czytaj więcej

Polonijne Igrzyska Zimowe BESKIDY 2002

2 marca 2002 r. w Szczyrku pod honorowym patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęły się drugie Polonijne Igrzyska Zimowe, na które zjechało do Polski blisko 500 uczestników z ponad dwudziestu krajów.
 

czytaj więcej

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK