Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Orle Gniazdo 2009

Zlot „Orle Gniazdo”. 8-17 lipca 2009r.   Młodzież polonijna ponownie w Błażejewku

Po raz siódmy

Już po raz siódmy Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zaprosił młodzież polonijną na Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo 2009”, który rozpoczął się 8 lipca 2009r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Błażejewku. Na zlot przyjechało tym razem 111 osób z 19 krajów: Belgii, Białorusi, Czech, Estonii, Francji, Holandii, Japonii, Kazachstanu, Litwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Słowacji, USA, Ukrainy, Węgier i Włoch. Najliczniej reprezentowane były środowiska polonijne z Białorusi, Ukrainy i Czech. Wzorem poprzednich zlotów także i teraz młodzież wyróżniały koszulki i torby z logo Stowarzyszenia.


Zlot otworzył Grzegorz Kucharczyk - prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, który powitał młodzież polonijną i przybyłych gości: Macieja Płużyńskiego, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Annę Woźną z Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Ewę Madalińską-Soczyńską, kierownika Wydziału Oświaty i Polityki Społecznej Urzędu Gminy Kórnik.
Inaugurację zlotu uświetnił występ kwartetu „Fioritiura” z Poznania oraz prezentacja przybyłych na zlot grup polonijnych.


Hasłem przewodnim tegorocznego zlotu był nowoczesny patriotyzm związany z szacunkiem dla narodowej przeszłości, tradycji i nieobojętnością wobec czasów teraźniejszych.

Hasło zlotu towarzyszyło uczestnikom zarówno w trakcie wycieczek krajoznawczych, prelekcji historycznych jak i podczas codziennych warsztatów tematycznych. Zajęcia poprowadzili doświadczeni instruktorzy: plastyczne - Anna Kozłowska-Agacińska, kierownik galerii „Debiut” Centrum Kultury „Zamek”, muzyczne (śpiew) - Maria Grzanka z Akademii Muzycznej w Poznaniu, tańca ludowego - Piotr Kulka, kierownik artystyczny zespołu folklorystycznego „Wielkopolanie”, fotograficzne - Stanisław Loba, artysta fotografik, teatralne - Grzegorz Chołuj, aktor, etnograficzne - Monika Rosińska i Aneta Skibińska z poznańskiego Muzeum Etnograficznego.


Wszystkie grupy warsztatowe pracowały nad przygotowaniem spektaklu poświęconego obrzędom nocy świętojańskiej. I tak grupa etnograficzna zgłębiała polskie tradycje, plastyczna tworzyła scenografię, muzyczna i taneczna opracowywała ruch sceniczny i muzykę, śpiewała dawne i współczesne pieśni i piosenki, poznawała polskie tańce. Grupa teatralna przygotowała scenariusz przedstawienia, tekst sztuki, pracowała nad gestem i siłą głosu. Fotograficzna zaś uważnie obserwowała wszystkie poczynania zlotowiczów, zorganizowała plenerową sesję zdjęciową nad jeziorem, dokumentowała i zgłębiała tajemnice jak najlepszego utrwalania ulotnego obrazu zdarzeń.


Młodzi polonusi wysłuchali także prelekcji multimedialnych dr Olafa Bergmanna z poznańskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, który zajmująco mówił na temat „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, jej autorze, Józefie Wybickim i głównym bohaterze - gen. Janie Henryku Dąbrowskim. Natomiast o „Polskich pieśniach hymnicznych” ze swadą opowiadał Jerzy Sobczak, autor wielu książek o Poznaniu i regionie z Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych.


Poza warsztatami, młodzież polonijna zwiedzała Poznań i okolice. W stolicy Wielkopolski obejrzała Katedrę na Ostrowie Tumskim z grobami Pierwszych Piastów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Stary Rynek z renesansowym rauszem oraz Kryptę Zasłużonych Wielkopolan, w której pochowano Józefa Wybickiego i Muzeum Etnograficzne z interesującą wystawą nt. polskich strojów ludowych. Natomiast, podążając szlakiem polskiego hymnu uczestnicy zlotu zwiedzili Środę Wielkopolską ze wspaniałą kolegiatą i jedynym w Polsce konnym pomnikiem gen. Dąbrowskiego, a w położonej nieopodal Środy, Winnej Górze - Izbę Muzealną z pamiątkami po twórcy Legionów Polskich we Włoszech. Niezwykłym przeżyciem było odśpiewanie przez młodych Polonusów polskiego hymnu w kaplicy winnogórskiego kościoła przy sarkofagu gen. J.H .Dąbrowskiego. W malowniczo położonym, pośród wzgórz, Śmiełowie i tamtejszym muzeum Adama Mickiewicza, młodzież szukała śladów bytności naszego wieszcza. O patriotyzmie wielkopolskich ziemian, ich tradycjach i zwyczajach Polonusi dowiedzieli się podczas spotkania w zabytkowym XVIII-wiecznym dworku w Koszutach.


Wielu wrażeń dostarczył także przejazd pociągiem wąskotorowym z Zaniemyśla do Śniecisk i wizyta w stadninie koni fiord w Młodzikowie, gdzie czekała na zlotowiczów wojskowa grochówka, jazda konna i przejażdżki wozami po nadwarciańskich lasach.
Tradycją zlotu „Orle Gniazdo” są koncerty. Tym razem dla młodzieży zagrały zespoły reggae: „Daab” i entuzjastycznie przyjęta „Cała Góra Barwinków”. Natomiast w wieczornej scenerii rynku miasteczka Kórnik można było obejrzeć przedstawienie pt. „Rękopis Alfonsa van Wordena ”w wykonaniu poznańskiego Teatru Biuro Podróży. Było to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla młodzieży polonijnej, ale również dla zaskoczonych - nieoczekiwanym wydarzeniem kulturalnym - mieszkańców Kórnika. Teatr Biuro Podróży przyjeżdża na zlot ze swoimi sztukami od wielu lat i za każdym razem przyjmowany jest entuzjastycznie.


Na zlocie nie mogło też zabraknąć zajęć sportowo-rekreacyjnych. Można było zagrać w siatkówkę, piłkę nożną, unihokej, tenis ziemny, kręgle i bilard, zażyć kąpieli w Jeziorze Bnińskim i na pływalni „Wodny Raj”, odbyć wycieczkę kajakiem lub rowerem wodnym, a także zjechać saneczkami na letnim torze saneczkowym. Wielką niespodzianką dla młodzieży był zorbing - toczenie się w nadmuchiwanej kuli oraz indywidualny turniej walk sumo, podczas którego zawodnicy występowali w specjalnych, wielkich kostiumach. Mistrzami polonijnymi w sumo zostali: Maryia Vaulina z Białorusi w grupie dziewcząt i Paweł Nemec z Litwy w grupie chłopców. W rywalizacji uczestników zlotu z kadrą w meczu w unihokeja lepszymi okazali się Polonusi, wygrywając z kadrą 3:2. Na długo w pamięci zlotowiczów pozostaną również wybory Mistera zlotu, którym został Tomasz Milerski z Czech.


Wspomnienia sprzed dwóch lat natomiast przywołał film z poprzedniego zlotu zrealizowany przez poznańską telewizję. Młodzież oglądała z zapartym tchem, reagując salwami śmiechu przy zabawniejszych fragmentach.
W przedostatnim dniu zlotu, odbył się wspólny występ grup warsztatowych, na którym młodzież polonijna przedstawiła plenerowe widowisko teatralne - happenig pt. „Noc Kupały” - w pięknej scenerii jeziora - przygotowane pod kierunkiem wszystkich instruktorów w reżyserii Grzegorza Chołuja. Barwne stroje do przedstawienia przygotowali uczestnicy warsztatu plastycznego i etnograficznego.


Dodatkowo zaprezentowali się uczestnicy warsztatów: muzycznego, tanecznego oraz fotograficznego. Młodzież z warsztatów fotograficznych przygotowała bardzo interesujący pokaz zdjęć (z podkładem muzycznym) obrazujący życie codzienne na zlocie. Swe umiejętności wokalno-taneczne pokazali również zlotowicze w indywidualnych występach.
W uroczystości zakończenia zlotu udział wziął Jerzy Lechnerowski, burmistrz Gminy Kórnik, który zaprosił młodzież polonijną do ponownego odwiedzenia gościnnej ziemi kórnickiej za dwa lata.


Uczestnikom zlotu trudno było się rozstawać. Podkreślali szczególną atmosferę panującą podczas dziesięciodniowego spotkania i magię miejsca. Zlot na pewno przyczynił się do lepszego poznawana polskiej historii i kultury naszego kraju, nawiązania i odnowienia kontaktów młodzieży z różnych krajów oraz wymianie doświadczeń.

Dariusz Łukaszewski - Poznań
Foto: Stanisław Loba


Na zdjęciach m.in.: Uczestnicy z Japonii podczas otwarcia zlotu: Sana Kiura i Isao Henmi; młodzież w przedstawieniu "Noc Kupały" oraz uroczyste zakończenie Zlotu.

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK