Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Orle Gniazdo 2011

„Tu Polska się zaczęła”. VIII Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” 2011. Pod tym hasłem w dniach 7-16 lipca 2011r. w Błażejewku pod Poznaniem odbywał się VIII Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej.

Tu Polska się zaczęła!

„Tu Polska się zaczęła”. VIII Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” 2011.

 

Pod tym hasłem w dniach 7-16 lipca 2011r. w Błażejewku pod Poznaniem odbywał się VIII Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "Orle Gniazdo 2011". Na zaproszenie Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" na zlot przyjechała młodzież z 18 krajów, z czterech kontynentów: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej.

Celem zlotu było poznawanie kraju pochodzenia ich przodków, kontakt z polską kulturą, pogłębienie wiedzy historycznej o Polsce pierwszych Piastów, przygotowanie młodzieży do różnorakich form działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń w zakresie działalności polonijnej, integracja i rozwój kontaktów młodzieży z różnych krajów oraz aktywny wypoczynek.

Uczestnicy tegorocznego zlotu, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, pracowali w ośmiu - zróżnicowanych tematycznie - grupach warsztatowych: plastycznej, rybackiej, muzycznej, tańca współczesnego, tańca średniowiecznego, teatralnej, tkackiej, walk rycerskich.

Podczas zlotu odbyły się również szkolenia dla grupy stypendystów Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", którzy wzięli udział w zlocie i uczestniczyli w warsztatach dla liderów oraz z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych, a także w szkoleniu w zakresie tłumaczeń i na opiekuna kolonijnego.

Poza warsztatami uczestnicy zlotu uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych do Poznania, Kórnika, Rogalina oraz Szlakiem Piastowskim, podczas których zapoznawali się z najcenniejszymi zabytkami polskiej kultury.

Dużym przeżyciem dla uczestników zlotu był pobyt w Gnieźnie i msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wojciecha Polaka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz walk rycerskich i zabaw plebejskich w wykonaniu Grupy Historycznej "Wielewit" z Sierakowa. Ogromny aplauz wśród młodzieży polonijnej wzbudziło przejmujące wieczorne przedstawienie pt. "Carmen Funebre" poznańskiego Teatru Biura Podróży, żywiołowy koncert zespołu "Dubska" z Bydgoszczy i wspaniały występ Zespołu Muzyki Dawnej "Antiquo More" z Międzyrzecza, który uświetnił uroczystość otwarcia zlotu.

Uzupełnieniem programu zlotu był aktywny wypoczynek nad jeziorem (gry zespołowe i zawody sportowe, konkursy, zabawy integracyjne) oraz ognisko.

Młodzież polonijna skłonna byłaby przyjeżdżać na zlot "Orle Gniazdo" co roku, ale kolejny zlot planowany jest dopiero za dwa lata... Do zobaczenia!

 

Błażejewko, 16 lipca 2011 r.

Foto: Stanisław Loba i Łukasz Grzegorowski

 

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK