Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

XIV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne TORUŃ 2009

Każdy zawodnik zdobył pamiątkowy medal w kształcie piernikowej katarzynki!

Złote, srebrne, brązowe i piernikowe medale...

XIV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne - Toruń 2009
Każdy zawodnik zdobył pamiątkowy medal w kształcie piernikowej katarzynki!Letnie Igrzyska Polonijne swoją historią sięgają czasów II Rzeczypospolitej - 75 lat temu w sierpniu 1934 roku w Warszawie odbyły się I Igrzyska Sportowe Polaków z Zagranicy, w których uczestniczyło 381 zawodników.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w przesłaniu skierowanym do zawodników napisał: "Oczekuję, że Polonijne Igrzyska dadzą poczucie wspólnoty, umocnią tożsamość narodową, a także staną się okazją do spotkań i rozmów. Chciałbym życzyć wszystkim uczestnikom Igrzysk, by po powrocie do swoich domów, pamiętali, że jesteśmy jedną wielką rodziną, by się jednoczyli i wzajemnie wspierali".

Życząc wszystkim zawodnikom zwycięstw, przypomniał słowa barona Pierre de Coubertina, "ojca" nowożytnych olimpiad, który 101 lat temu w Londynie powiedział: "w życiu ważny jest nie triumf, lecz walka; istotną rzeczą jest nie zwyciężać, lecz umieć toczyć rycerski bój".

Rycerskie boje w Toruniu trwały w dniach 1-9 sierpnia 2009 r. W sportowej rywalizacji brało udział 1101 rodaków z 29 krajów ze wszystkich kontynentów. Rywalizacja odbywała się w 23 dyscyplinach, rozgrywanych na 20 obiektach sportowych, znajdujących się w Toruniu oraz na jeziorze w Chełmży, a jeździectwo w Grabowcu.

 

Najliczniejsze reprezentacje przyjechały z Litwy, Niemiec i Kanady, ale nie zabrakło Polaków z Argentyny, Australii i RPA. Największym powodzeniem cieszyły się rozgrywki lekkoatletyczne, bowling i zawody pływackie, a także gry zespołowe jak piłka nożna, siatkówka i koszykówka. Medale zdobywali również wspaniali golfiści i szachiści. W rywalizacji sportowej startowały rodziny polonijne i to nie tylko w rekreacyjnych dyscyplinach jak ringo czy wędkarstwo spławikowe. Najliczniejsza była 7-osobowa rodzina państwa Chrul z Rosji, najmłodszy uczestnik z Białorusi Edward Dębski miał rok.

Uroczysta ceremonia otwarcia XIV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych odbyła się w Fosie Zamkowej w Toruniu. Na murze ponad sceną zapłonął ogień olimpijski, przyniesiony przez torunianina, Łukasza Pawłowskiego - polskiego wioślarza, srebrnego medalistę igrzysk olimpijskich w Pekinie. Aktorzy odegrali role urodzonego w Toruniu Mikołaja Kopernika oraz Anioła-Stróża miasta i igrzysk. Przed sceną występowali aktorzy toruńskiego teatru lalek "Baj", a na murach zaprezentowano pokazy tańca z ogniem, tzw. fireshow oraz pokazy pirotechniczne. Otwarcia dokonał prezydent Miasta Torunia Michał Zalewski, przemawiali marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz i prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Maciej Płażyński. Zagrały zespoły "Łzy" i "Leszcze", a całość transmitowała TV Polonia.

 

Po pierwszych finałach, drugiego dnia Igrzysk, medale zwycięzcom wręczyli m.in. marszałek Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Sejmu Ewa Kierkowska, przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą Marek Borowski, przewodniczący Senackiej Komisji Łączności z Polakami za granicą Andrzej Person, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski, prezes "Wspólnoty Polskiej" Maciej Płażyński oraz Irena Siewińska, członek MKOL i Andrzej Kraśnicki, wiceprezes PKOl, a także gospodarz Igrzysk Michał Zaleski, prezydent Torunia.

 

Igrzyska to poza rywalizacją sportową dobra okazja do kontaktu z Polską. Sportowym zmaganiom towarzyszyły imprezy kulturalne, m.in.: Międzynarodowy Letni Festiwal "Europa - Toruń. Muzyka i Architektura", spektakl teatralny "Zagryziakowie", noc na Zamku Krzyżackim połączona z wywoływaniem ducha i pokazem bicia monet, wieczory "Artus Jazz Festiwal", program "Piosenki Lwowskie" oraz wieczory country. Zorganizowano również Dzień Polonii, podczas którego parlamentarzyści rozegrali mecz piłkarski z organizatorami i uczestnikami igrzysk.

 

W Toruniu rozdano łącznie 740 medali w 23 dyscyplinach. Indywidualnie najwięcej medali zdobyła Aleksandra Jóźwiak, pływaczka z Kanady - 6 złotych i 2 srebrne, natomiast drużynową klasyfikację medalową wygrała ekipa z Niemiec, łącznie zdobywając 133 medale (w tym 45 złote), II miejsce przypadło Kanadzie - 118 medali (w tym 41 złotych), na III miejscu medalowej klasyfikacji uplasowali się rodacy z Litwy - 94 medale (34 złote), IV miejsce zajęli sportowcy z USA - 59 medali (28 złotych), a V miejsce zawodnicy z Czech - 54 medale (21 złotych). Gratulujemy wszystkim 29 ekipom sportowym!

XIV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne były największą imprezą sportową w dziejach Torunia, natomiast dla uczestników to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do odwiedzenia ojczyzny, poznania wspaniałego grodu Kopernika, spotkania ze znajomymi z innych krajów i chęci powrotu. Niektórzy sportowcy niebawem rozpoczną przygotowania do Zimowych Igrzysk "Zakopane 2010", a za dwa lata - do zobaczenia we Wrocławiu!

 

Bezpośrednio po zakończeniu XIV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych - Toruń 2009 pełna klasyfikacja dyscyplin oraz końcowa klasyfikacja medalowa znalazła się w opracowaniu Zbigniewa Szafkowskiego pt. Światowe Igrzyska Polonijne (2006-2009), Gorzów Wielkopolski 2009. Książka wydana została przez Lubuską Radę Olimpijską, Polskie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej, Oddział w Gorzowie Wielkopolskim, ze wstępem prof. dr hab. Bernarda Woltmanna, kierownika Zakładu Olimpizmu i Polonijnej Kultury Fizycznej ZWKF w Gorzowie Wielkopolskim.

JW.

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK