Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

XV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2011

Tu jest Wasz dom

Po raz piętnasty w Rzeszowie w dniach 21-28 lipca 2011 r. barwny korowód, złożony z 42 zespołów uczestniczących w Festiwalu oraz gości, liczył prawie 1,5 tys. osób. Zespoły w pięknych strojach reprezentowały Polonię z dalekiej Australii (2 zespoły), Brazylii (2), Kanady (12) i Stanów Zjednoczonych (10) oraz z Europy: Wielkiej Brytanii (4 zespoły), Francji (2), Szwecji (2), Czech (2) i po jednym zespole z Białorusi i Litwy. Ponadto w tym roku w Rzeszowie debiutowali: „Polanie” z Kazachstanu, „Polacy Budziaka” z Mołdawii, „Stokrotki” z Krasnojarska, „Sokoliki” z Ukrainy i „Polskie Kwiaty” z Wuppertal w Niemczech.

 

- Czekaliśmy na was niecierpliwie trzy lata. Moim obowiązkiem jest przekazanie wam na najbliższe dni władzy i kluczy do miasta. Jesteście ambasadorami kultury polskiej i za to wam dziękujemy - powiedział prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc do zgromadzonych na rzeszowskim rynku gości polonijnych. Symboliczny klucz odebrała przedstawicielka zespołu „Piastowie” ze Szwecji, który naprawdę tworzy historię rzeszowskiej imprezy, bowiem już kolejne pokolenie tancerzy bierze udział w festiwalu.

 

- Życzę wszystkim uczestnikom festiwalu, aby Wspólnota Polaków z kraju i zagranicy, jaka zawiązuje się podczas roztańczonego rzeszowskiego święta trwała przez kolejne lata i aby swój czar przenosiła na następne pokolenia, które także w polskim folklorze odnajdywać będą swoją tożsamość – mówił prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski obecny zarówno na otwarciu, jak i zakończeniu Festiwalu.

 

- Jesteście u siebie, bo tu jest wasz dom... - witał polonijnych gości biskup diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny podczas Mszy św. w katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawianej tradycyjnie w intencji Polonii oraz tancerzy i ich rodzin.

 

Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem wielbicieli folkloru polskiego. Dla wielu rozsianych po świecie rodzin polskich i mieszanych taniec w polskim zespole jest czasem jedynym znakiem przynależności do kultury polskiej  łączącej z ojczyzną przodków. Z tym większą radością przygotowują się do udziału w tym święcie, ucząc się nie tylko tańca i piosenek, ale także tradycji i kultury polskiej. Dla mieszkańców Podkarpacia i Rzeszowa tradycja festiwalu folklorystycznego stała się powodem do dumy, o czym świadczą m.in. liczne zaproszenia ze strony władz miast regionu na występy zespołów polonijnych. W tym roku tancerzy polonijnych gościły m.in. miasta: Iwonicz-Zdrój, Tarnobrzeg, Sanok, Jarosław, Sędziszów Małopolski, Ropczyce i Błażowa.

 

Tradycyjnie, zarówno w otwarciu Festiwalu, jak i w kończącym Koncercie Galowym uczestniczą władze miasta i regionu, m.in. wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz, marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta. Przyjeżdżają do Rzeszowa także politycy i sponsorzy, wszak to od ich życzliwości i szczodrości zależy rozmach imprezy, która przez lata nie zmieniając formuły festiwalowej, w trosce o polonijnych gości dostarcza im nowych przeżyć. Zarówno region, jak i sam Rzeszów zmienia się błyskawicznie, pod dobrą opieką gospodarzy i oferuje coraz więcej atrakcji turystycznych.

 

Cieszy ogromnie fakt, że niestrudzony dyrektor Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Mariusz Grudzień – wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, znalazł się wśród tegorocznych laureatów prestiżowej nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Statuetka Fryderyka Chopina, autorstwa Doroty Banasiak, trafiła w ręce osoby, która od wielu lat poprzez wspieranie i propagowanie polonijnych artystów przyczynia się do rozsławiania Polski i Polaków na całym świecie.

 

Gratulujemy! JW.

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK