Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne ŚLĄSK-BESKIDY 2012

Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2012 odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W 10 dyscyplinach zimowych rywalizowało ponad 700 zawodników z 20 krajów świata.  

Znicz olimpijski zapalił sławny hokeista Mariusz Czerkawski

W Beskidach w jubileuszowych Igrzyskach uczestniczyło ponad 700 zawodników z 20 krajów świata. Rodacy mieszkający zagranicą rywalizowali o medale w 10 dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, snowboardzie, carvingu, saneczkarstwie, biegach narciarskich, hokeju, biathlonie, wieloboju łyżwiarskim, short tracku i nordic walkingu. Jak wszyscy zgodnie powtarzają, nie tylko rywalizacja przyciąga ich na sportowe wydarzenia, ale wspaniała przygoda w polskich Beskidach.

 

X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2012 odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Tradycyjnie uroczystą galę na otwarcie Igrzysk poprzedziła Msza św. w intencji uczestników, odprawiona przez księdza proboszcza parafii p.w. Świętych Piotra i Pawła w Szczyrku, który w kazaniu zawarł m.in. przesłanie, aby sportowa rywalizacja była pomocna w zmaganiu z własnymi słabościami, a nie kusiła okazją do upokorzenia przeciwnika. Na piękną oprawę liturgiczną złożyły się czytania w gwarze góralskiej oraz śpiewy dziecięcej scholi i zespołu góralskiego.

 

Uroczystego otwarcia Igrzysk dokonali prezydenci i burmistrzowie miast-gospodarzy, a były nimi: Bielsko-Biała, Cieszyn, Szczyrk, Tychy, Wisła, w których odbywały się konkurencje sportowe. W imieniu organizatorów przemawiał prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski, wskazując na istotny wymiar polonijnego sportu, jakim jest umacnianie tożsamości narodowej Polonii i Polaków – uczestników Igrzysk – żyjących poza granicami Polski. Prezes „Wspólnoty” odczytał również list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który życzył uczestnikom jak najlepszych wyników sportowych oraz poza medalami zabrania do swoich domów wielu dobrych wspomnień z pobytu w Polsce.

 

Następnie oficjalnego otwarcia Igrzysk dokonał wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski, a znicz olimpijski zapalił sławny hokeista Mariusz Czerkawski, wywołując burzę oklasków. Znicz zapalony 25 lutego płonął do 2 marca br., kiedy to odbyło się zakończenie polonijnej imprezy.

Pierwsze zawody rozegrano w trzech dyscyplinach. Na trasach Kubalonki w Wiśle odbyły się biegi narciarskie, gdzie w masowym biegu na 1200 m najlepsze wyniki osiągnęli zawodnicy z Litwy. Równolegle na Skrzycznem na trasie FIS Doliny w carvingu najwięcej złotych medali zdobyli zawodnicy z Rosji i Niemiec. W Tychach w pierwszym meczu hokeja zmierzyły się ekipy Rosji i Kanady. W turnieju hokeja na lodzie, który jest chyba najbardziej sportową walką brały udział 3 ekipy. Drużyna z Kanady okazała się bezkonkurencyjna, druga była Rosja, a trzecia drużyna z Czech. Przy śnieżnej pogodzie na Placu przed Urzędem Miasta w Szczyrku odbyły się pierwsze ceremonie medalowe.

Podczas imprezy sportowej tradycyjnie odbyło się Światowe Forum Polonijne w Hotelu Orle Gniazdo, wydarzenie cieszące się dużym zainteresowaniem zawodników, podczas którego dyskutuje się o problemach i planach dotyczących sportu polonijnego. Za stołem prezydialnym zasiedli przedstawiciele władz miast gospodarzy i organizatorów, TVP Polonia oraz senator Barbara Borys-Damięcka i prezesem Longin Komołowski, a spotkanie prowadził Witold Rybczyński, członek Komitetu Organizacyjnego Igrzysk.

Kolejne dni Igrzysk przynosiły sportowe emocje. W Bielsku-Białej rozegrano zawody w wieloboju łyżwiarskim, na Kubalonce w Wiśle zawody w biathlonie, w Górnym Szczyrku walczyli saneczkarze, a na Skrzycznem odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim i slalomie gigancie. Różny był także poziom zawodników i rozgrywanych dyscyplin: hokej to twarda męska gra, ale wielobój łyżwiarski to wspaniała okazja do rodzinnej zabawy przy dreszczyku konkurencji.

Sportowe zmagania trwały przez osiem dni, pogoda zapewniła warunki śniegowe, gospodarze przygotowali dobrze przygotowane obiekty do rozgrywek drużynowych, a duch rywalizacji sportowej nie opuszczał zawodników. Nie zabrakło łez radości i rozczarowania, wieczornych rozmów, wspólnych śpiewów i spotkań w polonijnej rodzinie.

Puchary zostały rozdane. Klasyfikację generalną Igrzysk wygrała Litwa (1068 pkt.), która zdobyła 46 złotych medali, 40 srebrnych i 27 brązowych. Drugie miejsce przypadło Czechom (617 pkt.), trzecie Rosji (442 pkt.).

Oczywiście poza sportową rywalizacją wieczorami zawodnicy wraz z rodzinami wypoczywali podczas spotkań integracyjnych oraz uczestniczyli w degustacjach kulinarnych przygotowanych przez ekipy z Czech i Hiszpanii. Polonia sportowa nie zapomina o akcjach charytatywnych. W tym roku urządzono zbiórkę na Dom Dziecka w Bielsku Białej. Polonia z Kanady wręczyła dyrekcji 3000 dolarów kanadyjskich. Ponadto zebrano 2274 zł i 520 Euro. Ponadto swoje honorarium na ten szczytny cel przekazał zespół San Sebastian, który dał koncert podczas jednego z wieczornych spotkań integracyjnych.

Organizatorami jubileuszowej edycji Igrzysk byli Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział Bielsko-Biała, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów „Śląsk-Beskidy” skupiające miasta: Bielsko-Biała, Cieszyn, Szczyrk, Tychy i Wisła oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod nazwą Komitet Organizacyjny Imprez Sportowych.

 

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski, który oficjalnie zakończył X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne, podkreślał: „Wszyscy jesteście zwycięzcami!”. Kiedy w wiślańskim amfiteatrze zgasł płomień olimpijski, w części artystycznej pięknym repertuarem pożegnała polonijnych sportowców Halina Młynkova ze swoim zespołem. Podczas ostatniego wieczoru młodzi sportowcy z różnych kontynentów, którzy zaprzyjaźnili się startując w tych samych kategoriach wiekowych wymieniali się mailami, aby kontynuować znajomość w necie, wspominać razem spędzone chwile i powrócić w Beskidy za dwa lata. JW.

 

 

 

 

 

 

Klasyfikacja generalna:

1. Litwa 1068 pkt.

2. Czechy 617 pkt.

3. Rosja 442 pkt.

4. Ukraina 327 pkt.

5. Kanada 303 pkt.

6. Niemcy 270 pkt.

7. Szwecja 233 pkt.

8. Białoruś 175 pkt.

9. Węgry 133 pkt.

10. USA 113 pkt.

11. Norwegia 101 pkt.

12. Austria 80 pkt.

13. Bułgaria 65 pkt.

14. Belgia 49 pkt.

15. Hiszpania 42 pkt.

16. Łotwa 21 pkt.

17. Finlandia 12 pkt.

18. Szwajcaria 7 pkt.

18. Luksemburg 7 pkt.

20. Chorwacja 4 pkt.

 

 

 

Klasyfikacja medalowa

(Złoto-Srebro-Brąz)

1. Litwa 46-40-27

2. Czechy 32-24-19

3. Rosja 19-22-8

4. Szwecja 13-8-6

5. Niemcy 12-10-4

6. Kanada 8-9-14

7. Ukraina 8-5-15

8. Białoruś 6-4-5

9. USA 6-2-1

10. Belgia 4-1-1

11. Norwegia 3-7-1

12. Węgry 3-3-4

13. Bułgaria 1-2-3

14. Hiszpania 1-1-1

15. Austria 0-4-2

16. Finlandia 0-1-0

17. Luksemburg 0-1-0

18. Łotwa 0-0-1

 

 

 

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK