Wspólnota Polska
Wiadomosci
wspolnotapolska.org.pl

XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne KIELCE 2013

Kielce odwiedziło ponad półtora tysiąca gości polonijnych z 31 państw świata...

Zakończyły się XVI ŚWIATOWE LETNIE IGRZYSKA POLONIJNE

Zakończyły się XVI ŚWIATOWE LETNIE IGRZYSKA POLONIJNE, które miały miejsce w Kielcach w dniach 3-10 sierpnia 2013 r.

 

Czechy, Litwa, Kanada – oto zwycięzcy Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Kielce 2013. Po siedmiu dniach rozgrywek, na pierwszym miejscu klasyfikacji medalowej znalazła się reprezentacja Czech, która zdobyła 158 medali: 43 złote, 62 srebrne i 53 brązowe; na drugim miejscu Litwa – 116 medali: 43-42-31, na trzecim Kanada – 100 medali: 41-34-25, a na czwartym Niemcy – 76 medali: 41-20-15. Do Kielc przyjechało w tym roku ponad półtora tysiąca gości polonijnych z 31 państw świata. Najliczniej reprezentowane były kraje: Litwa, Ukraina, Kanada, Białoruś, Czechy,  Austria, Niemcy, Stany Zjednoczone i Rosja.

ZAPRASZAMY na stronę  IGRZYSK: www.igrzyskapolonijne.kielce.eu

Czechy, Litwa, Kanada i Niemcy

Czechy, Litwa, Kanada i Niemcy – oto zwycięzcy Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Kielce 2013

 

Po siedmiu dniach rozgrywek, na pierwszym miejscu klasyfikacji medalowej znalazła się reprezentacja Czech, która zdobyła 158 medali: 43 złote, 62 srebrne i 53 brązowe; na drugim miejscu Litwa – 116 medali: 43-42-31, na trzecim Kanada – 100 medali: 41-34-25, a na czwartym Niemcy – 76 medali: 41-20-15.

 

Pełna końcowa klasyfikacja medalowa znajduje się na stronie Igrzysk:

www.igrzyskapolonijne.kielce.eu

 

Do Kielc przyjechało w tym roku ponad półtora tysiąca gości polonijnych z 31 państw świata. Zawodnikom zawsze towarzyszą w podróży do Polski rodziny i przyjaciele, a ponadto wiele osób z kraju specjalnie odwiedziło Kielce, aby spotkać się ze swoimi krewnymi i znajomymi mieszkającymi zagranicą. Spotkania sportowe rodaków w ojczyźnie mają wielowymiarowy charakter, a poza rywalizacją sportową silnie oddziałują na wielopokoleniową więź z Polską. Rozumiejąc potrzeby Polonii, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od początku swego istnienia poświęcała wiele uwagi wspieraniu polonijnego sportu, organizując od lat najbardziej widowiskowe i angażujące największą liczbę uczestników przedsięwzięcia, jak letnie i zimowe Igrzyska Polonijne, które dzięki wielkiemu zaangażowaniu miast goszczących polonijnych sportowców są zawsze znakomicie przygotowane.

 

Tegoroczne Igrzyska uzyskały Honorowy Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podczas uroczystej ceremonii otwarcia Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Kielce 2013, która odbyła się 3 sierpnia 2013 w Amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni wzięli udział przedstawiciele instytucji współorganizujących to wydarzenie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski. W ceremonii otwarcia i zamknięcia imprezy uczestniczyli gospodarze: prezydent Kielc Wojciech Lubawski i prezes „Wspólnoty Polskiej” Longin Komołowski. Obecni byli przewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Andrzej Person, stały bywalec sportowych imprez polonijnych, prezes Oddziału kieleckiego „Wspólnoty Polskiej” Waldemar Bartosz oraz dyrektor Robert Kardas z TVP Polonia, która prowadziła bezpośrednie transmisje rozgrywek polonijnych na cały świat.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki w piłce nożnej, w której udział wzięło osiem drużyn. Ostatecznie wygrała Polonia FC Argentyna, pokonując 2:1 Skałę Mościska (Ukraina), mecz o trzecie miejsce wygrała drużyna Zaolzie Beskid Śląski (Czechy) pokonując 1:0 Lakeshore United II (Kanada). Kolejne miejsca zajęli: Lakeshore I (Kanada), Żytomierz (Ukraina), Polonia Toronto (Kanada), KS Żubr (Rosja).

 

Duże emocje towarzyszyły turniejowi tenisa stołowego, zwłaszcza że na zawody przyjechał Andrzej Jakubowicz, który od 30 lat mieszka i pracuje we Francji. W latach 80. był reprezentantem Polski i grał w drużynie narodowej z Andrzejem Grubbą, odnosząc znaczące sukcesy na mistrzostwach świata i Europy. W Kielcach, poza konkursem, zagrał pokazowo z chętnymi zawodnikami, wśród których było wielu doskonałych graczy, którzy rywalizowali w rozgrywkach ligowych w Polsce, Austrii czy Niemczech.

 

Dyscypliną dla wszystkich okazała się siatkówka plażowa, której sprzyjała też upalna pogoda, a w rozgrywkach dominowali sportowcy z Litwy.

 

We wszystkich dyscyplinach zarówno poziom zawodników, jak i ich wiek był bardzo zróżnicowany. Sensację wzbudził najstarszy uczestnik Igrzysk, 94-letni Mieczysław Lutczyk, mieszkający od kilkudziesięciu lat w Kanadzie, ostatni żyjący członek X Brygady Kawalerii Pancernej gen. Maczka, uhonorowany licznymi orderami, okazał się znakomitym szachistą Igrzysk.

 

 

Igrzyska to zawsze duże wyzwanie dla organizatorów. Kielce zaoferowały gościom świetny stadion piłkarski, nowoczesną halę sportową, zmodernizowany stadion lekkoatletyczny i wspaniałą wioskę olimpijską, w której toczyło się życie towarzyskie sportowców i gości polonijnych. W programie czasu wolnego zaproponowano szereg wycieczek krajoznawczych po gościnnej Ziemi Świętokrzyskiej oraz imprezy kulturalne.

 

Uroczyste zamknięcie tygodniowej imprezy odbyło się w sobotni wieczór 10 sierpnia br. w Kieleckim Centrum Kultury. Rozdano puchary, zgaszono znicz olimpijski i przekazano flagę Igrzysk Polonijnych przedstawicielowi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, czyli gospodarzowi kolejnych Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, które odbędą się w Karkonoszach.

 

SWP/JW

logo_msz2
Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
FACEBOOK